Pe scurt:
Românii care mint în declarații pentru a scăpa de amenzile de viteză pot ajunge la închisoare. Sistemul e-SIGUR folosește tehnologie avansată pentru a depista șoferii reali.
Tot mai mulți șoferi români încearcă să evite sancțiunile pentru viteză declarând în mod fals că la volan se afla soția, potrivit Libertatea.
Sistemul e-SIGUR folosește camere performante și radare capabile să înregistreze viteza de la o distanță de 150 de metri și să identifice clar conducătorul auto, reducând semnificativ șansele de a evita sancțiunile. Radarul poate măsura viteza mașinilor de la peste 1 kilometru distanță, iar încălcările sunt introduse automat în baza de date e-SIGUR după ce polițistul stabilește limita de viteză pentru sectorul respectiv.
După primirea notificării la domiciliu, proprietarii autovehiculelor sunt obligați să declare cine se afla la volan. Furnizarea de informații false poate duce la deschiderea unui dosar penal pentru fals în declarații, infracțiune pedepsită cu închisoare de la 2 luni la 3 ani.
În 2026, autoritățile au înregistrat peste 51.000 de abateri de viteză prin sistemul e-SIGUR. Majoritatea șoferilor au depășit limita cu mai puțin de 20 km/h, însă au existat 120 de cazuri în care șoferii au depășit viteza cu peste 50 km/h și cinci cazuri cu depășiri de cel puțin 70 km/h.
Subiectul a mai fost abordat și în articolul Amenzi-record pentru cei care mint autoritățile în privința șoferului aflat la volan.


