Astăzi este Ziua Drapelului, iar în Piața Tricolorului din fața primăriei a fost organizat un ceremonial militar și altul religios pentru a marca această zi așa cum se cuvine.

Au fost prezente oficialități civile și militare din Brașov, iar un tricolor de mari dimensiuni a fost urcat pe catargul central după ce a fost binecuvântat de preotul Academiei Forțelor Aeriene Henri Coandă.

Prefectul, primarul și comandantul garnizoanei s-au închinat în fața tricolorului, iar autoritățile au vorbit de importanța acestui simbol național.

Prefectul Cătălin Văsii:

Brașovul, ca de fiecare dată, aniversează ziua Drapelului Național aici, în Piața Tricolorului, unul dintre simbolurile identitare cu care noi românii ne mândrim și pe care îl cinstim ori de câte ori avem prilejul. Sunt român și este normal să fiu mândru de tricolorul meu.

Primarul George Scripcaru:

Un simbol al națiunii române, toți când vedem tricolorul, indiferent unde ne aflăm, ne simțim bine, ne reprezintă și este foarte important să promovăm acest simbol, să nu uităm că suntem români.

La finalul ceremoniei a avut loc defilarea detașamentelor formate din militarii Brigăzii 2 Vânători de Munte Sarmizegetusa, ai Academiei Forțelor Aeriene Henri Coandă, aparținând Jandarmeriei și cei care aparțin de Inspectoratul pentru Situații de Urgență.

CITEȘTE ȘI: Blüesferatü revine la Castelul Bran

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *