Viitorul Sântimbru a reușit o promovare istorică în Liga 3, la capătul unui sezon 2025/26 în care a câștigat tot ce se putea!
Trupa din Galtiu (Alba) a obținut eventul pe plan local, iar la barajul de promovare a trecut de ACS Academica Transilvania, după 3-1 în tur, în deplasare, și 2-0 în retur, acasă.
Viitorul Sântimbru a învins Academica Transilvania și în retur și a promovat în Liga 3
După 3-1 în deplasare la Nazna (Mureș), Viitorul Sântimbru a strâns pe arena proprie, la Sântimbru, la meciul retur al barajului de promovare în Liga 3, sâmbătă, 27 iunie, aproximativ 600 de spectatori. Campioana din Alba a suferit în primul mitan, când Lazăr (venit special din Spania) a evitat deschiderea scorului în fața lui Ghitz (41), o ocazie imensă, pe fondul dominării mureșene.
Soarta jocului s-a tranșat în actul secund, în 10 minute, când Lupșan (58; reluare din marginea careului), iar Epure (68), din postura de rezervă, a înscris un eurogol, cu un șut în vinclu stâng, de la 25 de metri.
”Sunt cel mai fericit, nu pot descrie în cuvinte ce simt! E o muncă de ani, mă bucur pentru ce am realizat, am luat cupa și campionatul, promovarea, vine Cupa româniei și vrem să jucăm o finală, aici, la Galtiu, să mai aducem un trofeu. Promovarea reprezintă o muncă de peste trei decenii, începută de tata în 1994, o continuăm amândoi în prezent, este cea mai împlinire a noastră această mare performanță”, a spus, citat de Ziarul Unirea, președintele Adrian Hulea, cu lacrimi în ochi, după ce Viitorul Sântimbru a promovat în Liga 3.
Sezon de vis pentru campioana din Alba
Înaintea jocului, suporterii sântimbreni au realizat o coregrafie în tribună, iar Eugen Hălălae, căpitan al ”roș-albaștrilor” timp de 17 ani, s-a retras din activitatea competițională dând, simbolic, lovitura de începere.
Viitorul Sântimbru a bifat o stagiune de pus în ramă, cu event județean, plus promovarea în premieră în Liga 3.
În 2026, formația din Galtiu a înregistrat o singură înfrângere (la Săsciori) și un egal (la Daia Română) în 17 partide disputate (Liga 4, Cupa României faza județeană și baraj)!
Adrian Bicheși: ”La momentul acesta nu suntem pregătiți de eșalonul superior, dar vom fi la momentul debutului campionatului”
Alba are, iarăși, cinci reprezentante în Liga 3, după a cincea promovare consecutivă și a 13-a încercare reușită din 15 în ultimii ani (un record național)! Celelalte echipa din Alba prezente în Liga 3 sunt CSM Unirea Alba Iulia, Metalurgistul Cugir, CSU Alba Iulia și ACS CIL Blaj.
”Ne bucurăm că am încununat cu o promovare foarte multă muncă. A fost anul nostru, am câștigat tot ce se putea câștiga! Era păcat să nu câștigăm și astăzi, ca să merităm pe deplin tot ce am realizat. Mă așteptam în retur să fie foarte greu, știam ce adversar întâlnim. După pauză am reușit, prin execuțiile jucătorilor noștri, să-i reducem la tăcere. A fost o stagiune foarte dificilă, cu foartă multă adversitate. Mă bucur că am trecut peste toate greutățile, îi felicit pe acești băieți minunați care își lasă serviciul și schimbă ture și aduc fotbalul pe primul plan. Chiar dacă la momentul acesta nu suntem pregătiți de eșalonul superior, cu singuranță la momentul debutului campionatului vom fi”, a punctat antrenorul Adrian Bicheși, aflat la prima promovare în carieră!
Anunțuri gratuite din Maramures


