În acest sfârșit de săptămână, jandarmii din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean „Nicolae Titulescu” Brașov au acționat zilnic și au asigurat măsuri de ordine publică trei evenimente organizate în spațiul public, precum și în stațiunile turistice și pe traseele montane frecventate de turiști, pentru paza și protecția instituțiilor, nefiind înregistrate evenimente negative.
În perioada 19 – 21 iunie a.c. au fost aplicate în total 65 de sancțiuni contravenționale, valoarea acestora fiind de 30.700 lei, au fost primite și gestionate un număr de 24 apeluri ce semnalau prezența animalelor periculoase. Au fost întocmite documentele necesare și au fost predate organelor competente, în vederea continuării cercetărilor și dispunerii măsurilor legale, pentru o infracțiune cu doi autori, mai exact tentativă de furt de material feros de pe fosta platform Nitramonia Făgăraș.
În continuare patrulele montane de jandarmi identifică un număr mare de turiști în unele zone montane din Predeal, Zărnești, Bran, Poiana Brașov Râșnov, care pătrund cu autovehicule în zone nepermise, tocmai de aceea revenim cu recomandarea de a respecta prevederile legale, pentru a nu vă strica concediul și pentru a vă bucura de natură și de aer curat, atât dumneavoastră, dar și ceilalți care aleg muntele tocmai din acest motiv.
Pentru orice situație de urgență, apelați cu încreder e numărul unic pentru apeluri de urgență 112 sau cereți ajutorul celui mai apropiat echipaj de jandarmi!
Anunțuri gratuite din Maramures


