Dezbaterea privind turnul de 33 de etaje propus pe terenul fostului supermarket Cora readuce în prim-plan tema clădirilor foarte înalte din Cluj-Napoca. Invitat într-o emisiune la TVR Cluj, arhitectul-șef al județului, Claudiu Salanță, a declarat că dezvoltarea unor astfel de proiecte ar trebui făcută după o strategie bune gândită și prin concursuri internaționale de arhitectură.
Întrebat ce părere are despre proiectul turnului de 33 de etaje, Salanță a spus că orașele au, în opinia sa, doar două variante. „Cu aceste clădiri înalte există numai două opțiuni. Oriunde ne-am uitat am văzut că sunt aceste opțiuni: să stabilești tu unde se fac sau să vezi unde răsar. Pentru că vor răsări. Eu cred că prima variantă este mai bună, tu, ca oraș, să spui: uite, acolo se poate”, a afirmat acesta.
Arhitectul-șef consideră că dezvoltarea unor astfel de clădiri ar trebui să fie rezultatul unor concursuri internaționale de soluții, care să asigure atât calitatea arhitecturală, cât și integrarea lor în oraș.
Referindu-se la proiectul din zona fostului Cora, Salanță a spus că acesta ar putea continua, însă cu o condiție. „Eu cred că și acest turn de la Cora ar putea să meargă mai departe, cu condiția să fie realizat de un arhitect internațional care să aducă și un turism de arhitectură la Cluj”, a declarat Claudiu Salanță.
Blocul poate fi atracție, dar momentan nu a fost aprobat, în special din cauza problemelor privind proprietatea terenurilor. Primăria și USAMV au semnalat că indicii urbanistici sunt calculați luând în considerare parcele care le aparțin.
Anunțuri gratuite din Maramures


