Clubul FK Csikszereda a fost informat oficial de Liga Profesionistă de Fotbal că arena din Miercurea Ciuc nu a primit omologarea pentru sezonul 2026-2027, decizie comunicată cu doar trei săptămâni înainte de startul noului campionat, scrie golazo.ro. Motivul refuzului este nerespectarea criteriului privind capacitatea minimă a arenei, stadionul din Harghita având doar 2.500 de locuri, în timp ce regulamentul LPF impune o capacitate de cel puțin 4.500 de scaune.

Dacă în sezonul precedent, din postura de nou-promovată, echipa a beneficiat de o derogare specifică cluburilor aflate la primul an în Liga 1, în cel de-al doilea sezon aceste excepții nu mai sunt aplicabile. Reprezentanții LPF au solicitat clubului să găsească o altă arenă care să îndeplinească normele regulamentare.

În încercarea de a debloca situația, conducerea celor de la Csikszereda a apelat la Federația Română de Fotbal, singurul for care ar putea modifica criteriile de omologare stabilite prin regulament. În cazul în care decizia FRF va rămâne neschimbată, echipa nu va mai putea evolua la Miercurea Ciuc până la extinderea capacității tribunelor.

Cea mai accesibilă variantă de urgență pentru disputarea meciurilor de acasă este stadionul echipei Sepsi OSK din Sfântu Gheorghe, situat la o distanță de aproximativ 65 de kilometri. Arena din Sfântu Gheorghe are o capacitate de 8.400 de locuri și îndeplinește toate standardele regulamentare. Pe lista celor mai mici stadioane din campionat, după cel din Miercurea Ciuc (2.500 de locuri), se mai află arenele din Voluntari (4.510 locuri) și Ovidiu, folosită de Farul Constanța (4.550 de locuri), ambele fiind la limita minimă admisă.

Problema infrastructurii vine după un sezon 2025-2026 foarte bun pe plan sportiv și financiar pentru Csikszereda, echipă care a ratat la egalitate de puncte cu FC Botoșani prezența în semifinala barajului pentru Conference League, după ce a terminat pe locul 5 în play-out.

Totuși, din punctul de vedere al asistenței la meciuri, echipa din Miercurea Ciuc s-a situat pe penultimul loc în topul spectatorilor din sezonul trecut, cu o medie de 1.500 de fani pe meci, fiind urmată doar de Metaloglobus, care a înregistrat o medie de 650 de spectatori. Clasamentul celor mai slabe asistențe din campionatul trecut este completat de Unirea Slobozia (1.600 de spectatori), Farul Constanța (3.000) și FC Botoșani (3.500).

Distribuie, să afle şi alţii

Publicitate

Publicitate



Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *