Consiliul Județean Mureș a decis, în ședința de joi, să sprijine realizarea centurii ocolitoare care va descongestiona traficul din Târgu Mureș pe direcția nord–nord-vest.
Astfel, a fost aprobat Programul de Dezvoltare Metropolitană Județeană, precum și acordul de colaborare dintre Județul Mureș și Asociația Zona Metropolitană Târgu Mureș pentru pregătirea investiției, a explicat pentru Radio Târgu Mureș președintele CJ Mureș, Peter Ferenc:
„Consiliul Județean a decis să sprijine realizarea centurii ocolitoare nord-nord-vest a municipiului Târgu Mureș care va lega Sâncraiu de Mureș, Sântana de Mureș, cartierul Unirii, Sângiorgiu de Mureș și Ernei. Una dintre variantele acestei centuri necesită să se execute într-o lungime de 19,6 km și o parte din asta va fi finanțat de către Consiliul Județean Mureș prin asociația Zona Metropolitană. Am alocat 3,71 milioane de lei să se realizeze studiul de fezabilitate ca să putem porni în căutarea eventualelor posibilități de finanțare.”
Drumul propus ar urma să conecteze localitățile Sâncraiu de Mureș, Sântana de Mureș, cartierul Unirii, Sângeorgiu de Mureș și zona Ernei, contribuind astfel la reducerea aglomerației din trafic.
Primarul municipiului Târgu Mureș, Soos Zoltan, a salutat inițiativa Consiliului Județean, care sprijină astfel proiectele locale pentru realizarea de șosele care să ocolească municipiul reședință de județ:
„Acolo doar o prefezabilitate este în pregătire. Pe zona metropolitană s-a făcut, pe zona Sâncrai, Nazna, Sângiorgiu de Mureș și Ernei. O să se completeze, dar asta doar dacă va avea finanțare ocolitoarea Nord-Vest. Cei de la CNIR au anunțat că la autostrada de la Târgu Mureș către Moldova, primul tronson până la Acățari va fi rezolvat mai repede ca să se completeze pe partea de centură. Autostrada A8 se va finaliza până la începutul anului viitor, până în Miercurea Niraj, primul tronson de 24 de kilometri. Și asta într-adevăr o să scoată atât trafic greu, cât și tranzit foarte mult din municipiu.”
Zilele trecute, Horaţiu Cosma, secretar de stat în Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii, anunța că stadiul fizic pe primul lot al Autostrăzii Unirii A8, între Târgu Mureş şi Miercurea Nirajului, a ajuns la aproximativ 50%. Potrivit acestuia, în prima parte a anului 2027, se va circula pe primii kilometri ai Autostrăzii Unirii A8.
Anunțuri gratuite din Maramures


