Foto: spitalulmunicipalsacele.ro

Spitalul municipal Săcele se pregăteşte de inaugurarea noului corp de clădire, la 1 iulie, un proiect realizat cu fonduri PNRR în valoare de aproape 20 de milioane de lei.

În clădirea cu o suprafaţă de aproximativ 1.200 mp vor fi amenajate mai multe cabinete medicale de diferite specialităţi, unele noi în Săcele.

Managerul spitalului, Emil Mailat, a declarat că vor exista noi specialităţi, respectiv dermatologie, endocrinologie, boli infecţioase, nefrologie, pneumologie şi psihiatrie.

Tot în acest corp de spital va fi mutat şi blocul operator, care în ultimii ani a funcţionat într-un container achiziţionat în perioada pandemiei de coronavirus.

Totodată, din clădirea veche se vor muta ortopedia, endocrinologia şi medicina internă și vor exista spaţii separate pentru ambulatorii de pediatrie şi boli infecţioase.




Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *