Temperaturile ridicate de afară îi determină pe oameni să caute tot felul de modalități de a se răcori. Unii au ales să înoate în lacul Hidrocentralei Parva. ”Vă puneți viața în pericol! Înotatul acolo esre interzis!” a transmis Ioan Strugari, primarul comunei Parva.
Județul nostru este sub incidență cod roșu de caniculă. Ieri a fost sub incidență cod portocaliu. Iar aceste călduri i-a făcut pe mulți să caute fel și fel de soluții pentru a se răcori.
Încomuna Parva, unii au ales să facă baie în lacul hidrocentralei.
Primarul comunei a tras un semnal de alarmă.
”Stimați consăteni,
Fac un apel către dumneavoastră. Având în vedere sezonul cald și tentațiile specifice acestei perioade, am observat că există tineri care au făcut baie în lacul de la hidrocentrală.
Vă atenționez că scăldatul în acest lac este strict interzis, deoarece poate pune în pericol viața și sănătatea celor care intră în apă. Apele de munte sunt foarte reci, iar diferența mare dintre temperatura apei și cea a aerului poate provoca accidente grave.
De aceea, vă rog să nu lăsați copiii minori nesupravegheați și să le explicați pericolele la care se expun.
Vă mulțumesc pentru înțelegere și spiritul de responsabilitate!” a transmis Ioan Strugari.
Sursă foto 1 – Mesager24.ro
Anunțuri gratuite din Maramures


