Publicat: 28.06.2026 12:19
Actualizat: 28.06.2026 12:20

Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, ameninţă România, după ce Emil Boc a anunţat că nu vor fi permise imnul şi steagul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca.

Rusia, reacție după ce Emil Boc a interzis imnul şi steagul Rusiei la Cluj

Aflat la Forumul Mondial al Primarilor pentru Acțiuni Climatice organizat la Londra, \ a transmis joi, într-un mesaj video publicat pe Facebook, că steagul și imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, organizată pe BT Arena din Cluj-Napoca:

”Steagul şi imnul Rusiei nu pot fi utilizate la Cluj-Napoca. Respectăm poziţia României şi Uniunii Europene în acest domeniu. Precizări privind organizarea la Cluj-Napoca a Cupei Mondiale la gimnastică ritmică.

Susţin sportul şi competiţiile sportive, însă nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o ţară a Uniunii Europene”, a subliniat Emil Boc.

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus al Afacerilor Externe, Maria Zaharova, a acuzat România de „rusofobie” și a susținut că țara noastră ar trebui să fie privată de dreptul de a candida pentru organizarea unor competiții internaționale de anvergură.

Aceasta a mai transmis că partea rusă nu va lăsa situaţia fără consecinţe.

„Este regretabil că rusofobia cultivată în România în toți acești ani produce asemenea efecte monstruoase: scoate la iveală dezordinea care domnește acolo, unde unor personaje întâmplătoare li se permite să acționeze în mod arbitrar și să compromită o țară care, în mod evident, nu este capabilă să asigure condiții egale pentru participanții la competiții internaționale de anvergură și care, în consecință, ar trebui să fie privată de dreptul de a candida pentru organizarea unor asemenea competiții.

Partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe”, a declarat Zaharova.

Citește și: Rusia s-a retras de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj. Scandal după decizia lui Emil Boc privind imnul și steagul

Reacția ministrului Sportului din Rusia

O reacție a venit din partea lui Mihail Degtyarev, ministrul Sportului din Rusia. El a declarat că „va face tot ce-i stă în putere pentru ca România să nu mai organizeze turnee sportive internaționale”, după ce primarul Emil Boc a interzis steagul şi imnul Rusiei la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică, care se desfăşoară la Cluj-Napoca, în perioada 26-28 iunie.

În urma deciziei lui Boc, Rusia a anunţat că nu se mai prezintă la competiție.

Rusia va încerca să priveze România de dreptul de a găzdui turnee internaționale de gimnastică, a declarat vineri ministrul rus al sportului și președintele Comitetului Olimpic Rus (ROC), Mihail Degtyarev.

Citeste si: Cât plătesc clujenii pentru că Emil Boc e președintele executiv AMR. Numărul record al deplasărilor la București – DOCUMENTE

Efectele deciziei lui Emil Boc în presa rusă

Presa de la Moscova a avut reacții dure, în care acuză România că nu respectă regulamentele.

Echipa națională de gimnastică ritmică a Rusiei a decis să nu participe la turneul internațional care se desfășoară în orașul românesc Cluj-Napoca între 26 și 28 iunie.

Motivul retragerii este o încălcare a deciziilor Federației Internaționale de Gimnastică (World Gymnastics) de către organizatorii competiției. Potrivit lui Linar Ginatullin, ofițerul de presă al Federației Ruse de Gimnastică (FRG), delegația rusă a fost informată verbal că simbolurile naționale ale Federației Ruse nu vor fi afișate în arenă.

Conform acestei notificări, în cazul unei victorii a gimnastelor din Rusia, imnul național nu ar fi fost intonat, iar steagul nu ar fi fost arborat. Această hotărâre a organizatorilor contravine direct deciziei comitetului executiv al World Gymnastics.

În luna mai, echipa rusă a fost reabilitată complet în drepturi, ceea ce presupune condiții egale pentru toți participanții, inclusiv utilizarea simbolurilor naționale. Decizia organizatorilor încalcă, de asemenea, statutul World Gymnastics și Carta Olimpică. Prevederile actualizate ale cartei subliniază necesitatea protejării sportului de orice presiune politică sau guvernamentală externă”, scrie Rossiyskaya Gazeta.

Echipa națională a Rusiei a decis să nu participe la etapa de Cupă Mondială de la Cluj-Napoca, invocând încălcări grave ale legilor din partea organizatorilor români. Controversa a fost declanșată de primarul orașului, Emil Boc, care s-a opus public utilizării simbolurilor naționale rusești în cadrul competiției.

fÎn urma declarațiilor sale, Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) a comunicat că a inițiat discuții cu autoritățile din Cluj-Napoca pentru a anula interdicția, în încercarea de a asigura respectarea regulamentului internațional”, notează și Sport Express.

Emil Boc: ”Federația a schimbat regulile pe ultima sută de metri”

După izbucnirea scandalului, Emil Boc a avut o intervenție la Digi Sport în care și-a explicat decizia.

Atunci când ai valori și principii, nu ai de ce să-ți fie teamă. Nu am absolut nimic cu sportivii din Rusia. Cei din Rusia au fost și anul trecut la Cluj și au respectat regulile Uniunii Europene și ale României.

Când am aprobat organizarea pentru acest an, restricțiile încă erau în vigoare. În condițiile acelea le-am aprobat, să se folosească elemente neutre. Federația Mondială de Gimnastică a schimbat regulile pe ultima sută de metri.

O situație similară s-a întâmplat și în Polonia, tot la gimnastică ritmică, A ieșit Rusia din Ucraina și n-am aflat eu? S-a schimbat poziția României față de o țară agresoare? Când România sau UE își va schimba poziția, eu voi fi primul care va respecta regulile României și ale UE.

Dacă Rusia va părăsi teritoriile cucerite din Ucraina, și eu voi respecta regulile. Nu este o ofensă împotriva nimănui. Nu putem accepta să abandonăm aceste valori. Ziua să fim cu UE, noaptea să fim cu Rusia în pat.

E treaba domniilor lor. Am discutat civilizat cu toată lumea, Până acum, Rusia nu a avut nicio problemă, a participat fără steag și fără imn. E bine să rămânem cu valori și cu principii. Eu sper ca Rusia să se retragă din Ucraina și după lucrurile să reintre în normalitate.

Nu cred că trebuie încurajat agresorul, nici direct, nici indirect. Afișarea acestor simboluri oficiale înseamnă încurajarea unui agresor„, a declarat Emil Boc, la Fotbal Club.

Aura Bănescu este jurnalistă la Oficiul de Ştiri, activă mai ales în zona de Actualitate și Entertainment & Showbiz. Ea scrie reportaje, articole și analize care îmbină latura jurnalistică serioasă cu teme de interes public, abordând subiecte diverse — de la evenimente controversate până la povești care prind atenția cititorului.

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *