Primarul Clujului, Emil Boc FOTO Facebook/Emil Boc
Primarul din Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunțat în urmă cu o zi că la Rhythmic Gymnastics World Challenge Cup care se desfășoară în BTarena în perioada 26-28 iunie vor participa sportivi din Rusia, însă aceștia nu vor putea utiliza imnul sau steagul ca reprezentare în competiție.
“În sala polivalentă BTarena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei”, a spus el. Anunțul a fost primit cu reacții dure din Rusia, din parlament cerându-se ca România să fie privată de dreptul de a găzdui turnee.
“Mă aflu la Londra, la formul mondial al primarilor pentru acțiuni climatice și aș vrea pe scurt să vă exprim punctul meu de vedere cu privere la o informație din țară pe care am primit-o recent. Și anume: urmează în acest weekend, 26-28 iunie, să se desfășoare la Cluj-Napoca o cupă mondială de gimnastică ritmică cu participarea inclusiv a unor sportivi din Rusia. La momentul când am aprobat organizarea la Cluj a unei asemenea competiții în sala polivalentă BTarena, am știut faptul că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca reprezentare în competiția oficială de gimnastică ritmică. Recent, Federația Mondială de Gimnastică Rimică a schimbat regulile și permite sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale, inclusiv pentru această competiție de la Cluj-Napoca. Aș vrea să fie foarte clar și răspicat și fără echivoc.
În sala polivalentă BTarena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară. Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și de asemenea Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune a Rusiei la adresa Ucrainei. Cer Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile care au fost in vigoare la momentul deciziei de a organiza la Cluj această competiție. În aceste condiții am aprobat organizarea ei la Cluj, sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivii din Rusia la competiția de gimnastică.
În egală măsură solicit Federației Române de Gimnastică și autorităților statului român să clarifice această situație acum, înainte de începerea competiției oficiale, pentru a nu avea probleme sau dispute pe parcursul derulării Cupei Mondiale. Cred că este o chestiune corectă, de bun simț, să respectăm regulile jocului, să respectem valorile în care credem, să lăsăm sportivii să facă sport și să fie în competiție, dar să nu fie folosiți în dispute politice sau pentru a reprezenta interesele unui stat agresor pe teritoriul României”, a spus Emil Boc miercuri.
România ar trebui să fie privată de dreptul de a organiza turnee internaționale din cauza declarației primarului orașului Cluj-Napoca, a afirmat pentru TASS, joi, Dmitri Svișcev, prim-vicepreședinte al Comisiei pentru cultură fizică și sport din Duma de Stat. „Aceasta reprezintă o încălcare a obligațiilor organizatorului competițiilor internaționale”, a spus Svișcev.
„Dacă această situație nu va fi remediată, atunci organizatorul trebuie să fie sancționat, atât de către federația internațională, cât și de Comitetul Olimpic Internațional. Am văzut deja decizii ale federațiilor internaționale privind privarea unor țări de dreptul de a organiza competiții din cauza neadmiterii sportivilor ruși. Și în acest caz, același scenariu o va aștepta pe România. În ceea ce privește primarul orașului, este evident vorba de o acțiune de PR politic. Vrea să-și câștige popularitate.”
La rândul său, Valentina Rodionenko, antrenoare emerită încă din perioada URSS, i-a sugerat primarului Boc să se ocupe de orașul său, nu de politică.
“Sincer vorbind, nu m-am așteptat ca, după decizia clară și fără echivoc a federațiilor internaționale și europene de gimnastică de a ridica toate restricțiile impuse sportivilor ruși, să poată avea loc astfel de incidente”, a declarat Rodionenko.
„Primarul orașului în care se desfășoară turneul nu poate decide în ce condiții să permită participarea unor gimnaști sau a altora. Consider că Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) trebuie să trateze foarte serios astfel de chestiuni și să insiste asupra respectării integrale a deciziilor adoptate anterior. În caz contrar, competițiile trebuie mutate sau anulate. În ceea ce-l privește pe primar, acesta ar trebui să se gândească în primul rând la cum să îmbunătățească viața locuitorilor acestui oraș, nu să se ocupe de politică”, a adăugat ea.
Cluj-Napoca devine, în perioada 26–28 iunie, capitala mondială a gimnasticii ritmice, odată cu desfășurarea Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică (Rhythmic Gymnastics World Challenge Cup). Competiția, găzduită de BTarena, reunește unele dintre cele mai valoroase sportive ale momentului și reprezintă un test esențial înaintea Campionatelor Mondiale.
Anunțuri gratuite din Maramures


