Primăria Alba Iulia este executată silit pentru o datorie de peste 13 milioane de lei pe care administraţia locală o are către firma care asigură transportul public în municipiu şi care, de peste o săptămână, nu mai prestează acest serviciu. Executorul judecătoresc a iniţiat procedurile în vederea blocării conturilor instituţiei.
Conform sursei citate, doi executori judecătoreşti s-au prezentat, joi, la sediul instituţiei cu decizia instanţei.
Municipalitatea datorează peste 13 milioane de lei firmei de transport public local Societatea de Transport Public SA Alba Iulia (STP). Din aceatsă cauză, STP a întrerupt furnizarea serviciilor de transport public.
”Şoferii noştri nu au mai dorit să meargă la serviciu câtă vreme nu îşi primesc salariile. În această situaţie, am formulat o cerere de executare silită şi am solicitat sprijinul executoritlor judecătoreşti, pe cale legală, şi iată-ne aici, şi domnul primar ne ţine aici şi ne spune să mai aşteptăm”, a declarat avocatul societăţii firmei de transport STP.
Anunțuri gratuite din Maramures


