Preşedintele vrea să grăbească negocierile pentru formarea unui nou guvern.

Foto: presidency.ro

Articol editat de Bianca Câmpeanu,
25 iunie 2026, 09:25

Preşedintele Nicuşor Dan participă joi, 25 iunie, în Polonia, la Gdansk, la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki).

Agenda sumitului se va concentra pe coordonarea între statele membre ale Uniunii Europene din imediata vecinătate a Federaţiei Ruse, în vederea implementării Planului Readiness 2030 şi a celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacităţii de apărare a Uniunii.

Pe de altă parte, preşedintele vrea să grăbească negocierile pentru formarea unui nou guvern, după două desemnări eşuate şi aproape două luni de criză politică.

Şeful statului a anunţat că îi aşteaptă vineri, 26 iunie, la Cotroceni pe liderii partidelor din fosta coaliţie, cu intenţia de a desemna cât mai repede viitorul premier.

Aceștia au fost invitaţi să se întâlnească de urgență pentru a pune la punct detaliile acordului politic, care ar urma să asigure voturile pentru învestirea unui guvern minoritar.

„Sper sa dea dovada de responsabilitate”, a spus preşedintele Nicuşor Dan miercuri seară, la Cluj-Napoca:

Nicuşor Dan: Am avut, după cum ştiţi, o rundă de discuţii. S-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară şi acum partidele sunt în perioada în care şi-au asumat că vin cu condiţiile pentru a susţine, fără a face parte guvernul minoritar. Cam aici suntem şi sper să fie serioşi, să închidem cât de curând. Ar trebui să discute ei între ei şi vineri să vină la mine cu concluziile.

Preşedintele Nicuşor Dan a mai afirmat, la Cluj, că înţelege foarte bine responsabilitatea mandatului său, iar deciziile pe care le ia sunt pentru binele României.

Referindu-se la situaţia politică actuală, preşedintele a arătat că s-ar întrevedea şansa unui guvern până la sfârşitul sesiunii parlamentare.

Suntem într-un moment în care partidele au câteva zile să se înţeleagă/ …/ E mingea la ei acum”, a spus președintele, care a adăugat: ”Vineri sunt în Bucureşti toată ziua, dacă e nevoie de mine, ne vedem”.

Nicușor Dan a făcut declaraţia de presă la Cluj, unde a avut o discuţie privată cu organizatorii conferinţei Techsylvania.

 

 

 

Radio România/Agerpres

Radio Cluj poate fi ascultat şi online AICI. Ne găsești și pe facebook, X și instagram.

 



Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *