Cei șapte membri ai Consiliului de Administrație al clubului FC Hermannstadt se întrunesc luni, la Sibiu, într-o ședință în care se va decide viitorul echipei de Liga 2.
Acționarii principali ai FC Hermannstadt, Claudiu Rotar și Ștefan Băcilă, alături de ceilalți cinci membri ai Consiliului de Administrație al clubului vor decide luni, 29 iunie, soarta fotbalului sibian.
Cum Ștefan Băcilă, patronul de la Terra Building SRL este decis să iasă din club după dezastrul retrogradării din Superliga, s-au căutat până acum soluții pentru atragerea de noi investitori, fără de care startul la Liga 2 este incert. Practic, luni se decide dacă echipa se va înscrie sau nu în Liga 2.
Cu multe datorii acumulate, cu trei luni restante la jucători, clubul FC Hermannstadt este practic blocat, fără bani în cont, iar startul la Liga 2 pare improbabil.
Singura rază de speranță sunt să vină banii pentru transferurile lui Ians Stoica și Tiago Goncalves, adică 1,5 milioane de euro.
Niciun ban de la Primărie
Lovitura de grație pentru club vine și de la Primăria Sibiu, care a respins acordarea finanțării de 7,7 milioane de lei pe Agenda Sportivă, după ce echipa a retrogradat în Liga 2.
Conform informațiilor noastre, oficialii lui FC Hermannstadt au avut o întâlnire cu primarul Astrid Fodor, în care au discutat despre oportunitatea primirii unei noi finanțări, cu o valoare mai mică. Clubul sibian a solicitat organizarea unei a doua sesiuni de proiecte pe Agenda Sportivă a Municipiului Sibiu.
Surse din cadrul Primăriei Sibiu suțin însă că acest lucru este foarte puțin probabil, iar edilul Astrid Fodor nu ar agreea organizarea unei noi sesiuni de depuneri de proiecte.
După retrogradare, clubul sibian pierde și banii din drepturile tv, astfel că nu mai are surse de finanțare.
Se poate desființa după 11 ani
FC Hermannstadt a fost înființat în 2015 de Teodor Birț și a promovat succesiv până în primul eșalon, în 2108. Din anul 2021 a intrat în insolvență, când echipa a retrogradat din Liga 1, dar a revenit în primul eșal0n imediat, în 2022.
Sezonul 2025-2026 a fost însă falimentar, cu decizii de management total neinspirate, contracte foarte mari semnate cu antrenori și jucători modești, care au dus inițial la un blocaj financiar și apoi la retrogradare după barajul cu FC Voluntari.
Anunțuri gratuite din Maramures


