Aflați în cantonament la Rogla, în Slovenia, cei de la Corvinul, recent promovați în primul eșalon fotbalistic al țării, au jucat primul lor meci de pregătire din această vară. Hunedorenii au întâlnit, pe terenul acesta, aflat la peste 100 de kilometri de cantonament, NK Brinje Grosuplje, la rându-i nou-promovată în prima ligă slovenă.
Nu sunt accidentări
Meciul s-a desfășurat pe o căldură toridă, iar hunedorenii au început mai bine. Cu toate acestea, în urma unor greșeli individuale, slovenii au deschis scorul în minutul 32, prin Jovicecvic, 1-0 pentru cei de la Brinje fiind și scorul la pauză. În repriza a doua s-au făcut, în mod firesc, numeroase modificări și, deși au forțat, cei de la Corvinul nu au reușit egalarea, pierzând, astfel, la limită, primul amical al verii.
„În primul rând, mă bucur că nu s-a accidentat nimeni, că niciunul dintre băieţi nu a acuzat probleme, pentru că am trăit un soi de şoc termic astăzi. A fost foarte cald la ora jocului, o temperatură mult mai ridicată decât cea cu care ne obişnuisem la Rogla, în cantonament. Sigur, mă mâhneşte puţin rezultatul final, am făcut o primă repriză bună, am avut câteva şanse de a marca, apoi a venit o greşeală din partea noastră, la mijloc, pe construcţie, şi aşa a ieşit golul lor. În a doua repriză am făcut mai multe schimbări, n-a mai fost acelaşi ritm, repet, a fost foarte cald, am făcut şi aproape două ore cu autocarul… oboseala resimţită după antrenamente, nu e neapărat uşor, dar cred că vom fi din ce în ce mai bine în zilele ce urmează”, a spus, după meci, Florin Maxim, antrenorul principal al Corvinului, citat de site-ul oficial al clubului hunedorean. Corvinul a început primul amical al anului în formula Sandu – Iacob, Fl. Ilie, Manolache, Neacşa – Cărăruş – Fabry, Goodlad, Ribeiro, Pîrvulescu – Gillard, iar pe parcurs au mai intrat Frănculescu – P. Albino, Zanc, Bratu, Hrezdac, Deaconu, Fil. Ilie şi Hayatu. Dacă nu vor apărea modificări de ultim moment, hunedorenii vor juca duminică, 28 iunie, cu divizionara secundă maghiară FC Nagykanisza.
Suporterii, așteptați lângă echipă
Corviniștii au avut suporteri la acest joc și îi așteaptă pe toți fanii să fie alături de echipă în campionat, primele meciuri considerate acasă urmând a se juca la Arad. Unul dintre cei care și-a achiziționat un abonament este primarul municipiului Hunedoara, Dan Bobouțanu. “Dragi hunedoreni, Corvinul nu este doar o echipă de fotbal. Corvinul este parte din identitatea orașului nostru, este mândria unei comunități care a demonstrat de fiecare dată că știe să fie alături de valorile sale. Mi-am cumpărat abonamentul pentru noul sezon competițional. Este parte din modul meu de a arăta că susțin echipa și că am încredere în viitorul ei. Vă invit și pe dumneavoastră să faceți același lucru! Un abonament înseamnă mai mult decât acces la meciuri. Este impulsul perfect pentru jucători, pentru club și pentru proiectul care pune județul Hunedoara pe harta performanței și a bucuriei!. Susținerea adevărată se vede în tribune, meci de meci, împreună. Haideți să demonstrăm încă o dată că Hunedoara este alături de Corvinul! Trăim și susținem un proiect de succes! Este o investiție directă în echipă, în club și în mândria fiecărui hunedorean! Ne vedem pe stadion!”, este mesajul transmis suporterilor Corvinului de primarul Hunedoarei, Dan Bobouțanu.
Prețul acestor abonamente, care pot fi achiziționate și online, până pe data de 31 august, au o valoare cuprinsă între 400 și 700 de lei. Cei care au fost abonați și sezonul trecut beneficiază de reduceri. În ceea ce privește biletele la meci, prețul acestora este cuprins între 50 și 90 de lei, existând facilități pentru copii și persoane cu dizabilități. Mai multe detalii se pot afla accesând https://www.facebook.com/fccorvinul1921 sau https://www.entertix.ro/corvinul. Pentru cei care doresc să achiziționeze fizic acest abonament, cei de la Corvinul informează că și în data de 26 iunie casieria stadionului va fi deschisă pentru achiziționarea abonamentelor pentru sezonul 2026-2027, în intervalul 11:00 -19:00, la birourile de la tribuna mare, cea dinspre supermarket-ul Kaufland. „Poţi plăti atât cash, cât şi cu cardul! Vino să îți alegi locul în tribune și să fii parte din noul capitol al poveștii noastre în Superligă!”, au transmis cei de la Corvinul.
Este important de menționat că aceste abonamente sunt valabile și pentru stadionul din Petroșani, acolo unde va evolua Corvinul după terminarea lucrărilor de modernizare la arena din Valea Jiului.
Anunțuri gratuite din Maramures


