Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Alba transmit angajatorilor detalii despre măsurile pe care trebuie să le ia pentru protejarea salariaților în perioadele cu temperaturi deosebit de ridicate.

Este vorba despre condiții de temperaturi extreme, ce depășesc 37 de grade Celsius sau perioadele corelate cu condiții de umiditate mare ce pot fi echivalate cu acest nivel.

Potrivit OUG 99/2000, în perioadele menționate, angajatorii sunt obligați să ia măsuri minimale pentru menținerea stării de sănătate a salariaților care lucrează în aer liber.

Acestea sunt:

  • reducerea intensității și ritmului activităților fizice
  • asigurarea ventilației la locurile de muncă
  • alternarea perioadelor de lucru cu cele de repaus, în locuri umbrite, cu curenți de aer
  • asigurarea apei minerale, câte 2-4 litri/persoană/schimb
  • asigurarea echipamentului individual de protecție
  • asigurarea de dușuri

Angajatorii care nu pot asigura condițiile de mai sus, de comun acord cu reprezentanții sindicatelor sau cei aleși de lucrători, vor trebui să ia alte măsuri, ca:

  • reducerea programului de lucru
  • eșalonarea pe două perioade a perioadei de lucru

Măsuri pentru prevenirea îmbolnăvirilor profesionale

ITM Alba amintește și de măsuri pentru prevenirea îmbolnăvirilor profesionale determinate de lucrul în condiții de temperaturi extreme:

  • examen medical la angajare, control medical periodic pentru salariați; se urmărește depistarea timpurie a contraindicațiilor pentru muncă la temperaturi ridicate/scăzute
  • asigurarea, după caz, a primului ajutor și a transportului la cea mai apropiată unitate sanitară
  • trecerea pe alte locuri de muncă, dacă este posibil sau reducerea programului de muncă pentru persoanele cu afecțiuni/contraindicații privind munca la temperaturi extreme

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *