Social-democrații din orașul de pe Valea Someșului și-au ales, ieri, 25 iunie, echipă de conducere pentru următorii patru ani, în cadrul Conferinței Orășenești de Alegeri a PSD Jibou.
Evenimentul s-a desfășurat la Casa de Cultură din oraș la care au participat conducerea partidului, primari din județ și numeroși delegați ai organizației.
Au fost prezenți președintele PSD Sălaj, deputatul Ionel Ciunt, prim-vicepreședintele PSD Sălaj și primarul Zalăului, Florin Florian, primarul din Surduc Alin Suciu, primărița din Năpradea Lucica Ianc, primarul din Treznea Cristian Oros și primarul din Letca Dorel Man.
Primarul orașului Jibou și secretar executiv al PSD Sălaj, ing. Dan Ghiurco, a fost reconfirmat în funcția de președinte PSD Jibou cu votul celor peste 260 de membri, în timp ce viceprimarul Vlad Pașcalău a fost reales secretarul organizației.
Vicepreședinții PSD Jibou sunt Valer Ureche, Flaviu Șigovan, Sergiu Uleniuc, Daniel Ciurbe și Adrian Brîglezan, iar membri în biroul de conducere au fost aleși Aura Teglaș, Sorina Cățănaș, Ovidiu Moldovan, Sergiu Ienciu, Vasile Petran, Nicolae Luca și Victor Pintea.
Dan Ghiurco este de profesie inginer, este căsătorit și are două fete. Este primarul Orașului Jibou din anul 2016, aflat la al treilea mandat. A fost și consilier județean timp de două mandate (2008 – 2016). La finalul anului 2022 Dan Ghiurco a fost ales și în funcția de secretar executiv al PSD Sălaj, unde dintre cele mai importante poziții din organizația județeană.
La ultimele alegeri locale din 2024 ing. Dan Ghiurco împreună cu echipa PSD a câștigat alegerile cu un scor record de peste 64%, semn că cetățenii îl respectă pentru modul în care administrează orașul și pentru investițiile realizate.
Anunțuri gratuite din Maramures


