O intervenție chirurgicală complexă din domeniul urologiei oncologice a fost realizată în premieră regională la Spitalul Municipal din Odorheiu Secuiesc.
‘În ultimele zile, a fost realizată cu succes, la Odorheiu Secuiesc, prima cistoprostatectomie radicală laparoscopică, asociată cu limfodisecție ilioobturator bilateral, la un pacient diagnosticat cu o tumoră vezicală malignă infiltrativă. Această intervenție complexă, urologică și oncologică, care necesită un nivel înalt de pregătire profesională, reprezintă un moment de referință nu doar pentru instituția noastră, ci și pentru întreaga regiune. În prezent, o astfel de operație nu se efectuează în județele Harghita, Covasna, iar în Târgu Mureș este disponibilă doar în condiții limitate’, se arată într-o postare pe pagina de Facebook a unității sanitare.
Intervenția a fost realizată prin tehnică laparoscopică, minim invazivă, care oferă avantaje pacientului, precum reducerea traumatismului operator, pierderi mai mici de sânge și o recuperare mai rapidă, comparativ cu chirurgia clasică deschisă.
Potrivit reprezentanților unității medicale, intervenția constituie o performanță profesională deosebită, cu impact atât la nivel instituțional, cât și regional.
‘Felicitări echipei de urologie și chirurgie coordonate de Dr. Attila Szöllösi, precum și echipei de anestezie, pentru această performanță profesională deosebită, care reprezintă un rezultat cu importanță nu doar instituțională, ci și regională. S-a demonstrat din nou că la Odorheiu Secuiesc se poate oferi asistență chirurgicală modernă, la cele mai înalte standarde’, mai precizează sursa citată.
Purtătoarea de cuvânt a Spitalului Municipal din Odorheiu Secuiesc, Zörgő Noémi, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, că intervenția a fost realizată exclusiv de medicii acestei unități sanitare și a evidențiat contribuția dr. Attila Szöllösi, care s-a remarcat prin realizări profesionale importante și în anii anteriori, precum și pe cea a celorlalți membri ai echipei medicale.
Aceasta a vorbit și de investițiile realizate în ultimii ani în infrastructura și dotarea spitalului, pentru creșterea calitățiii actului medical.
‘În ultimul an, aproape 40 de milioane de lei au fost investiți în acest spital, în mare parte pentru aparatură medicală’, a precizat Zörgő Noémi. AGERPRES/ (AS, A, redactor: Gina Ștefan, editor: Anamaria Constantin, editor online: Ady Ivaşcu)
Anunțuri gratuite din Maramures


