- Stadiul lucrărilor în județul vecin
Marţi, a fost dat ordinul de începere a lucrărilor pe DJ 174C pe singurele porţiuni care au rămas neasfaltate pe administrativul judeţului Harghita.
Potrivit unui comunicat de presă emis de Consiliul Judeţean Harghita, este vorba de un sector de 1.000 metri, aflat la ieşirea din Bilbor spre Suceava, şi un altul de 230 metri, la limita cu judeţul vecin.
Directorul executiv în cadrul Direcţiei Tehnice a CJ Harghita, Adrian Chiorean, explica că aceste lucrări fac parte din una iniţială întinsă pe 6,2 km, din care s-au făcut 5 km, sector asfaltat şi conservat. În momentul de faţă, mai trebuie făcut un tronson de un kilometru, la ieşirea din Bilbor, unde s-au manifestat alunecări de teren şi a trebuit refăcută toată soluţia tehnică, respectiv 230 de metri, la limita cu judeţul Suceava, sectorul apărând în urma modificării hotarelor după ce s-a făcut etapa de proiectare.
După finalizarea acestor ultime două porţiuni cu o lungime totală de aproximativ 1,2 km, DJ 174C va fi integral asfaltat pe administrativul judeţului Harghita.
Contractul de modernizare a drumului judeţean are o valoare de aproximativ 8 milioane de lei cu TVA, executantul lucrărilor este societatea Întreţinere Drumuri Harghita SRL, iar durata de execuţie este de 12 luni, se arată în comunicatul amintit.
În prezent se desfăşoară organizarea de şantier şi lucrări pregătitoare, iar în perioada următoare vor începe lucrările de execuţie a zidurilor de sprijin.
„Pe tronsonul DJ 174C – limită judeţul Suceava, au fost prevăzute supralărgiri şi supraînălţări în zonele în care lăţimea din amplasament a permis acest lucru iar drumul a fost prevăzut cu două benzi de circulaţie. În plus faţă de structura rutieră se va executa un strat de 20 cm de blocaj de piatră brută împănată pe toate zonele unde pietruirea lipseşte sau cea existentă este contaminată, sub forma unor casete de lărgire. Scurgerea apelor se va realiza prin pantele părţii carosabile, prin şanţuri betonate şi ranforsate, iar lucrări de apărare-consolidare se vor realiza prin fundaţii adâncite de parapet, ziduri de sprijin din beton şi dren longitudinal”, se precizează de către CJ Harghita
În cadrul comunicatului se mai arată că pe timpul execuţiei vor fi instituite restricţii de viteză şi interdicţii de oprire, parcare sau accese, care vor fi semnalizate corespunzător.
„Continuăm investiţiile în infrastructura rutieră din zona de nord a judeţului, acest proiect fiind foarte important şi aşteptat de comunitate. Investiţia va îmbunătăţi conectivitatea şi va contribui la creşterea siguranţei circulaţiei în zonă”, a apreciat Bíró Barna-Botond, preşedintele Consiliului Judeţean Harghita, citat în comunicat.
Anul acesta se termină lucrările şi în Suceava
Sergiu Rusu, consilier în cadrul cabinetului preşedintelui CJ Suceava, preciza pentru publicaţia noastră că lucrările între Panaci şi Bilbor au ajuns la un stadiu fizic de aproximativ 75%.
„Traseul modernizat are 2,837 km, după reconfigurarea proiectului, şi include lucrări complexe de drum, consolidări, ziduri de sprijin, rigole, podeţe şi reabilitarea podului peste pârâul Neagra Broştenilor.
Pe primii doi kilometri a fost turnat deja stratul de uzură, iar diferenţa de asfalt rămasă estimăm că va fi realizată în următoarele două luni”, preciza Sergiu Rusu.
Acesta mai afirma că până la venirea iernii vor fi finalizate şi elementele conexe – parapete, marcaje şi indicatoare rutiere. Astfel, se estimează că în acest an drumul se va da în folosire.
LIVIU C.
Comentarii:
Anunțuri gratuite din Maramures


