Foto: Andrei Pungovschi / AFP – ilustrativ

Zilele trecute, echipa de intervenție a împușcat un urs care a fost observat de mai multe ori în intravilanul localității. Animalul a fost extras din zona străzii Fermei, din municipiul Sfântu Gheorghe.

Acțiunea s-a desfășurat în deplină siguranță, pentru perimetrul respectiv fiind emis și un mesaj de avertizare prin sistemul Ro-Alert.

,,Încercăm să apărăm oamenii și gospodările lor de atacul ușilor, dar rezolvarea ar fi dacă președintele României ar promulga legea cu cotele de vânătoare. Noi încercăm prin extragerea exemplarelor care intră în intravilan, respectiv prin prinderea lor cu capcane. Nu am văzut pe piață capcană fabricată. Medicul veterinar cu care avem contract a reușit să contracteze un întreprinzător local, care a făcut dintr-o remorcă și din materiale achiziționate o capcană destul de performantă. Noi, bineînțeles, vom lansa pe SEAP ca și procedură de achiziție publică.”

Primăria Sfântu Gheorghe le recomandă cetăţenilor să respecte avertizările transmise de autorităţi, să evite zonele în care au fost semnalate animale sălbatice şi să anunţe imediat orice incident la numărul de urgenţă 112.

Cu o lună în urmă, președintele Nicușor Dan a atacat la Curtea Constituțională legea ce stabilește noile cote de intervenție și prevenție pentru populația de urs brun și a argumentat că actul normativ riscă să încalce atât Constituția, cât și normele europene privind protecția speciilor sălbatice. CCR va discuta sesizarea pe 24 iunie.




Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *