Cristiano Bergodi a tras concluziile după înfrângerea suferită de Universitatea Cluj în faţa selecţionatei U19 a Croaţiei scor 1-2.
Tehnicianul italian a explicat că adversarii au avut un avantaj important din punct de vedere al pregătirii fizice, în condiţiile în care se află înaintea participării la Campionatul European U19.
Bergodi a utilizat formule diferite de echipă în cele două reprize, pentru a vedea la lucru cât mai mulţi jucători din lot.
Antrenorul clujenilor s-a declarat însă mulţumit de reacţia elevilor săi din partea secundă a jocului, considerând că echipa a arătat mai bine după pauză.
În ciuda rezultatului, stafful tehnic priveşte meciul ca pe un test util în procesul de pregătire pentru noul sezon.
”Joacă la Barcelona!”
”Un meci bun. Am jucat împotriva unei echipe din tineri din Croaţia, care peste o săptămână începe Campionatul European şi ei probabil că sunt la 90%. Sunt la un alt nivel de pregătire, normal. Noi am suferit un pic în prima repriză, apoi în a doua repriză am fost mai bine, pentru că oricum sunt 6-7 zile de când ne antrenăm.
Dar bine că nu s-a accidentat nimeni şi jucătorii, încet, încet prind şi o pregătire fizică bună. Se vede şi la jucătorii noi ceva pozitiv şi sunt mulţumit. Se simte oboseala. Probabil că în prima repriză au resimţit oboseala a două antrenamente pe care le-am făcut un pic mai tare şi e normal ca jucătorii să resimtă asta.
Dar în acest moment este un moment de pregătire în care se acumulează energie şi noi trebuie să avem răbdare şi să aşteptăm să treacă zilele şi să sperăm ca următorul meci de pregătire să ne aducă şi un pic de prospeţime.
Dar important este să acumulăm energie pentru când va începe sezonul oficial. A fost un test bun, pentru primul meci al nostru, după trei zile de cantonament, a fost bine.
Am întâlnit o echipă cu jucători care joacă la Barcelona, Bayern Munchen, jucători care evoluează la echipe mari din Europa. Atunci e bine”, a spus Cristiano Bergodi.
Anunțuri gratuite din Maramures


