Foto: CSM Târgu Mureș – Marosvásárhelyi VSK/facebook

Nou-promovata pe prima scenă a handbalului feminin din România, CSM Tg.Mureş, s-a întârit cu mai multe jucătoare în vederea viitorului sezon competiţional.

Gruparea mureşeană a anunţat cooptarea în lot a jucătoarelor Grosch Vivien, component a naţionalei Ungariei, Sara Truşcă şi Andreea Coman, ambele de la SCM Rm. Vâlcea, Ana-Maria Vacariu de la Corona Braşov, medaliată cu bronz în ediţia trecută a Ligii Florilor şi Andreea Prescură de la CSM Galaţi.

Dintre jucătoarele care au evoluat pentru CSM în ediţia trecută de campionat, în Divizia A (al doilea eşalon valoric), conducerea clubului s-a înţeles în vederea viitorului sezon cu Monica Bărăbaş, Tóth Krisztina, Karina Scutaru, Andreea Chetraru, Mihaela Rusneac, Alexia Oprea şi Alexandra Albu.

Potrivit clubului târgumureşean, Grosch Vivien (foto) s-a format la Dunaújváros, după care a evoluat pentru Váci NKSE și MTK Budapesta. În 2023 s-a transferat la Debreceni VSC, echipă pentru care a disputat 86 de meciuri oficiale și a marcat 151 de goluri.

Fosta internațională de junioare a făcut pasul și către naționala de senioare a Ungariei în perioada petrecută la Debrecen. Grosch Vivien a participat la Campionatul Mondial din 2025, competiție în care a evoluat în două partide.

Extrema dreapta, în vârstă de 29 de ani și cu o înălțime de 168 cm, deține și o experiență internațională importantă, evoluând în EHF Cup, EHF Europa League și EHF Champions League.




Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *