Nou-promovata pe prima scenă a handbalului feminin din România, CSM Tg.Mureş, s-a întârit cu mai multe jucătoare în vederea viitorului sezon competiţional.
Gruparea mureşeană a anunţat cooptarea în lot a jucătoarelor Grosch Vivien, component a naţionalei Ungariei, Sara Truşcă şi Andreea Coman, ambele de la SCM Rm. Vâlcea, Ana-Maria Vacariu de la Corona Braşov, medaliată cu bronz în ediţia trecută a Ligii Florilor şi Andreea Prescură de la CSM Galaţi.
Dintre jucătoarele care au evoluat pentru CSM în ediţia trecută de campionat, în Divizia A (al doilea eşalon valoric), conducerea clubului s-a înţeles în vederea viitorului sezon cu Monica Bărăbaş, Tóth Krisztina, Karina Scutaru, Andreea Chetraru, Mihaela Rusneac, Alexia Oprea şi Alexandra Albu.
Potrivit clubului târgumureşean, Grosch Vivien (foto) s-a format la Dunaújváros, după care a evoluat pentru Váci NKSE și MTK Budapesta. În 2023 s-a transferat la Debreceni VSC, echipă pentru care a disputat 86 de meciuri oficiale și a marcat 151 de goluri.
Fosta internațională de junioare a făcut pasul și către naționala de senioare a Ungariei în perioada petrecută la Debrecen. Grosch Vivien a participat la Campionatul Mondial din 2025, competiție în care a evoluat în două partide.
Extrema dreapta, în vârstă de 29 de ani și cu o înălțime de 168 cm, deține și o experiență internațională importantă, evoluând în EHF Cup, EHF Europa League și EHF Champions League.
Anunțuri gratuite din Maramures


