Polițiștii au deschis un dosar penal în acest caz.
Polițiștii bistrițeni au deschis un dosar penal după ce un tânăr de 15 ani a fost filmat în timp ce conducea periculos o motocicletă de teren pe o stradă din orașul-stațiune Sângeorz-Băi, a transmis luni Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.
Imaginile surprinse de un trecător au fost ulterior postate pe rețelele de socializare, a precizat sursa citată.
Minorul a fost consiliat de polițiști
În urma verificărilor, polițiștii au constatat că șoferul nu avea permis de conducere, iar motocicleta nu era înregistrată.
„În urma apariţiei în spaţiul public, la data de 19 iunie 2026, a unor imagini în care un conducător de motocross ar fi circulat în mod periculos pe un drum public, poliţiştii Compartimentului Rutier Sângeorz-Băi s-au sesizat din oficiu şi au demarat verificările. Din primele verificări efectuate, a reieşit faptul că imaginile ar fi fost surprinse pe o stradă din oraşul Sângeorz-Băi, de către un alt participant la trafic, la data de 18 iunie 2026. În urma investigaţiilor, poliţiştii au identificat vehiculul în cauză, o motocicletă de teren care nu figurează ca fiind înmatriculată sau înregistrată, precum şi conducătorul acesteia, un minor de 15 ani, care nu deţine permis de conducere”, a transmis sursa citată.
Minorul a fost consiliat de polițiști în prezența unui părinte, care i-au adus la cunoștință prevederile legale și riscurile la care s-a expus, relatează Agerpres.
În cauză a fost întocmit un dosar penal privind săvârşirea infracţiunilor de punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat sau neînregistrat şi conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Citește și: Adolescent de 17 ani din Prahova, arestat pentru tentativă de omor după ce a înjunghiat un minor de aceeași vârstă
Anunțuri gratuite din Maramures


