Directorul general al Fabricii de Arme Cugir, Radu Coroamă, şi-a dat recent demisia. Coroamă a refuzat să comenteze motivele demisiei, aceasta survenind pe fondul repetatelor grevelor ale angajaţilor fabricii.
Demisia din funcţia de director general al Fabricii de Arme Cugir a fost confirmată luni de către Radu Coroamă într-o discuţie telefonică cu ziariştii de la ziarulunirea.ro.
“Fostul director general nu a dorit să precizeze data exactă la care şi-a depus demisia şi nici motivele care au stat la baza acestei decizii”, notează jurnaliştii de la Ziarul Unirea.
Radu Coroamă a fost numit în funcţia de director general al Fabricii de Arme Cugir în septembrie 2024. Conform ziarulunirea.ro, Radu Coroamă a ocupat, timp de mai mulţi ani, funcţia de şef al Structurii de Securitate la Societatea Uzina Mecanică Cugir.
El a absolvit Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu, în anul 2007, iar ulterior a lucrat timp de patru ani în cadrul Serviciului Român de Informaţii.
Demisia directorului Fabricii de Arme Cugir are loc în contextul în care, anul acesta, salariaţii au făcut în mai multe rînduri greve spontane. Cea mai recentă dintre acestea a avut loc în urmă cu o săptămână, când angajaţii au oprit lucrul pe motiv că nu au primit salariile la timp.
Anunțuri gratuite din Maramures


