Purtătoarea de cuvânt a Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, Maria Zaharova, a lansat un atac dur la adresa autorităților române, după anunţul primarului din Cluj-Napoca, Emil Boc, privind interzicerea utilizării simbolurilor de stat de către echipa rusă de gimnastică ritmică la o competiție în România.

Zaharova a acuzat că sportivii ruși s-au confruntat cu „un nou exemplu de arbitrar vădit și de politizare a sportului internațional”.

„Contrar deciziilor recente ale Federaţiei Internaţionale de Gimnastică şi ale Uniunii Europene de Gimnastică privind eliminarea tuturor restricţiilor aflate în vigoare şi restabilirea deplină în drepturi a sportivilor noştri, acestora li s-a interzis utilizarea drapelului naţional şi a imnului naţional la competiţia desfăşurată în România. Singura reacţie posibilă şi firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiţie”, a spus purtătoarea de cuvânt a MAE rus, citată de Ambasada Rusiei la București.

Zaharova l-a indicat direct pe Emil Boc drept responsabil pentru situație, susținând că menținerea restricțiilor a fost impusă de primarul clujean „sub pretextul declarațiilor de rutină privind combaterea statului «agresor»”.

„Nici organizatorii competiției, nici autoritățile nu au îndrăznit să i se opună acestui politician local, care, se pare, a decis să-și sporească astfel propriul «prestigiu»”, a declarat reprezentanta diplomației ruse.

Zaharova a mai acuzat că în România se promovează rusofobia și a susținut că acest fenomen „produce efecte monstruoase”, afectând organizarea competițiilor sportive internaționale.

Reprezentanta Moscovei a mai susținut că România „nu este capabilă să asigure condiții egale pentru participanții la competiții internaționale de anvergură” și a sugerat că țara noastră ar trebui să nu mai aibă dreptul de a candida pentru organizarea unor astfel de competiții.

Zaharova încheiat cu un avertisment pentru autorităților române: „Partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe.”

Echipa naţională rusă de gimnastică ritmică a decis să se retragă de la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică din 2026, de la Cluj-Napoca, „din cauza unor încălcări grave ale regulilor de competiţie din partea organizatorilor”, a anunţat vineri biroul de presă al Federaţiei Ruse de Gimnastică (RGF).

Reacţia a venit după ce primarul oraşului Cluj-Napoca, Emil Boc, a anunţat că la competiţie nu va fi afişat steagul Rusiei şi nu se va intona imnul ţării.

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *