Diana Mureșan, consilier USR, a pornit discuția în cadrul ședinței Consiliului Local de joi. Aceasta a semnalat că în Câmpșor există o stână cu oi și vaci. „Am primit un email de la un cetățean care spunea că a transmis mai multe sesizări în legătură cu disconfortul olfactiv cauzat de prezența unor animale, vaci și oi, în zona străzii Săcel, în Câmpșor. Și eu am constatat personal situația și este adevărat. Oricine trece pe stradă în zona Câmpșor o să vadă în câmp o stână și inclusiv vaci și oi”, a semnalat consilierul Diana Mureșan (USR).
Aceasta a adăugat că, pe lângă disconfortul olfactiv resimțit de locuitorii din zonă, prezența unor animalele mari în oraș reprezintă un adevărat pericol. „Reprezintă un risc pentru siguranța circulației. Mi s-a întâmplat o dată, circulând cu mașina, ca pe carosabil să apară o vacă. Nu mă așteptam să apară în intravilan. Evident, am evitat, dar se putea produce un accident”.
Primarul Astrid Fodor și Adrian Aldea, șeful Poliției Locale, au precizat că sesizările au ajuns la primărie și s-au luat deja măsuri. Proprietarul animalelor a fost amendat și a părăsit zona.
„În urma reclamațiilor făcute la sfârșitul lunii mai, proprietarul oilor a fost identificat. Nu are domiciliul în Sibiu. A fost sancționat, iar după 2 zile a plecat de lângă blocurile din Câmpșor, din zona căii ferate. Zilele trecute am reușit să identificăm proprietarul vacilor, am făcut verificări zilnic, nu mai era acolo. L-am amendat de două ori cu măsura complementară de a muta vacile în afara teritoriului municipiului. În ultimele 2 zile nu a mai fost acolo. Dacă mai apare, îl vom amenda. Stâna este părăsită acum. Terenul respectiv este proprietate privată și i-am identificat și pe proprietarii care au dat în arendă pentru pășunat”, a precizat șeful Poliției Locale Sibiu.
Edilul spune însă că situația este una recurentă și dificil de gestionat. „Cu animalele e mai dificil, am avut și procese. S-au luat măsuri de amendare, notificări. (…) Nu le poți rezolva dacă scrie în regulament, până la urmă ajungi tot în instanță și se trage de timp. Procesele durează uneori și 4 ani de zile. De multe ori mergi pe convingere și înțelegere”. Fodor a adăugat că proprietarul animalelor este din Tălmaciu. „Nu știu cât va dura, dacă va reveni, dar vom continua monitorizările”.
În municipiul Sibiu, creșterea animalelor mari a fost interzisă încă din anul 2006. Cu toate acestea, unele persoane continuă să țină în curți sau în stână, în oraș, oi, vaci, porci și cai.
Reamintim că în iarna acestui an, mai multe vaci au fost surprinse, zile la rând, în Parcul Sub Arini din Sibiu. (DETALII AICI)
Citește și: Lista oficială a străzilor unde poți crește găini și iepuri la Sibiu: vezi dacă locuiești pe una din cele peste 200 de artere
Anunțuri gratuite din Maramures


