Imagini incredibile și un scenariu de coșmar sâmbătă după-amiază pe Transfăgărășan. Ceea ce trebuia să fie o oprire relaxantă pentru a admira peisajul și pentru a face câteva fotografii s-a transformat, într-o fracțiune de secundă, într-un accident spectaculos. O șoferiță a fost la un pas de o tragedie uriașă din cauza unei simple omisiuni.
Incidentul a avut loc pe 20 iunie, în jurul orei 17:00. Aflată la volanul unei mașini marca Skoda, o șoferiță a decis să tragă pe dreapta într-o parcare de pe marginea spectaculosului drum montan, dornică să imortalizeze frumusețea locului.
Din păcate, entuziasmul sau neatenția au făcut-o pe femeie să uite un detaliu vital: nu a acționat frâna de mână a autoturismului.
La scurt timp după ce șoferița a coborât, vehiculul a început să se pună singur în mișcare pe terenul înclinat. În doar câteva secunde, sub privirile neputincioase ale celor prezenți, mașina a trecut de marginea parcării și s-a prăbușit într-o râpă adâncă de câteva zeci de metri.
Daună totală, dar miracol pe munte: fără victime
Căderea în gol a fost violentă, iar autoturismul s-a rostogolit succesiv până la baza prăpastiei. Din fericire, traiectoria mormanului de fiare s-a oprit chiar lângă șoseaua aflată la capătul de jos al abruptului, evitând în mod miraculos alte vehicule aflate în trafic.


