Articol disponibil în:
Tineretul Social Democrat Harghita și-a ales noua conducere județeană în cadrul Conferinței Județene de Alegeri, desfășurată sâmbătă, 27 iunie 2026, la Căminul Cultural din comuna Sărmaș, într-un cadru organizat, colegial și orientat spre consolidarea activității politice a organizației de tineret.
În urma votului exprimat de delegați, moțiunea depusă de Andrei Vodă și echipa sa a fost adoptată în unanimitate, acesta fiind reconfirmat în funcția de președinte al TSD Harghita.
Noua echipă de conducere este formată din:
Președinte: Vodă-Marc Ioan-Andrei
Prim-vicepreședinte: Froicu Ioan-Andrei
Vicepreședinți:
Rugină Raluca
Afrăsinei Ioan-Ilie
Chelemen Ioan-Andrei
Adrian Olteanu
Micu Adina-Maria
Secretar executiv: Bergovan Maria-Magdalena
Membri ai Biroului Permanent Județean:
Gabor Trifan Monica
Hîrlav Ramona
Vodă Florin-Vlad
Patka-Laczko Andreea
Șuteu Alina-Andreea
Voșloban Ștefania
Rîșnoveanu Sergiu
Moldovan Ovidiu-Ionuț
Pop Dragoș-Horațiu
Cristea Gheorghe-Loredan
David Cioancă
Noua echipă de conducere reunește tineri din mai multe organizații locale ale județului, implicați activ în comunitățile din care fac parte și conectați la realitățile oamenilor pe care îi reprezintă. Prin experiențele, pregătirile și expertizele diferite ale membrilor săi, Biroul Permanent Județean al TSD Harghita își propune să contribuie la consolidarea unei organizații deschise, active și orientate către rezultate.
Astfel, echipa își conducere își propune să continue dezvoltarea organizației județene de tineret prin promovarea meritocrației, a implicării reale și a sprijinului reciproc între colegi. Un obiectiv important al noului mandat este extinderea numărului de membri și simpatizanți ai TSD Harghita, prin atragerea unor tineri din medii socio-profesionale diverse, cu pregătiri, experiențe și perspective diferite.
În același timp, conducerea TSD Harghita este conștientă că, într-un județ în care realitățile economice determină mulți tineri să plece pentru studii, muncă sau dezvoltare profesională, acest obiectiv poate reprezenta o provocare. Tocmai de aceea, organizația își dorește să fie deschisă și către acei tineri plecați de acasă, dar care păstrează legătura cu comunitățile lor și vor să aducă în Harghita idei, modele și experiențe acumulate în alte orașe, regiuni sau țări.
„Le mulțumesc tuturor colegilor pentru votul de încredere acordat mie și echipei noastre. Pentru mine, TSD Harghita trebuie să fie înainte de toate o echipă, în care fiecare coleg contează, fiecare idee bună este ascultată, iar munca și implicarea sunt recunoscute. În acest mandat îmi doresc ca în organizația noastră să prevaleze meritocrația, încrederea și sprijinul reciproc”, a declarat Andrei Vodă, președintele TSD Harghita.
La ultimul rând de alegeri locale, în localitățile în care Partidul Social Democrat a avut șanse reale de reprezentare și câștig, 24 de tineri au fost propuși pe listele de consilieri locali, iar în urma votului exprimat de cetățeni, 11 dintre aceștia au obținut mandate de consilieri locali.
Acest rezultat confirmă faptul că tinerii pot avea un rol important în viața administrației publice locale, prin idei, inițiative, dorință de implicare și responsabilitate față de comunitățile din care provin.
În perioada următoare, organizația își propune să fie mai prezentă în comunitățile locale, să susțină tinerii implicați în administrație și în viața publică și să contribuie la consolidarea Partidului Social Democrat în județul Harghita. Integrarea tinerilor în viața administrației publice locale trebuie continuată și consolidată, prin promovarea celor care demonstrează seriozitate, capacitate de muncă și dorința reală de a contribui la dezvoltarea comunităților lor.
Totodată, TSD Harghita susține continuarea procesului de reformă și deschidere pe care oamenii îl așteaptă de la organizațiile politice. Un exemplu în acest sens este și organizația locală PSD Toplița, unde funcția de președinte interimar este deținută de domnul Marius Macarie, antrenor internațional, sportiv și consilier local, un om obișnuit să lucreze cu oamenii, să construiască echipe și să promoveze seriozitatea, disciplina și performanța.
TSD Harghita va continua să fie un partener activ în cadrul PSD Harghita și își asumă rolul de a forma, susține și promova o nouă generație de tineri implicați, responsabili și conectați la realitățile comunităților locale.
Anunțuri gratuite din Maramures


