Polițiștii din cadrul Serviciului Județean de Poliție Transporturi Hunedoara, cu sprijinul polițiștilor Serviciului Criminalistic și al Biroului pentru Imigrări al județului Hunedoara, au desfășurat, la data de 25 iunie a.c., o acțiune în sistem integrat pentru creșterea gradului de siguranță în transportul feroviar. În cadrul acțiunii, polițiștii au desfășurat activități de patrulare și verificare în 10 stații de cale ferată și în 18 trenuri de călători, fiind legitimate zeci de persoane.

Activitățile desfășurate de polițiști au avut ca scop prevenirea și combaterea faptelor de natură contravențională și infracțională, menținerea unui climat de ordine și siguranță publică în stațiile și trenurile de călători, precum și prevenirea și combaterea migrației ilegale.

Pentru neregulile constatate, au fost aplicate 8 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 3.020 de lei.

Totodată, în timpul verificărilor, polițiștii au identificat o persoană adultă, data dispărută de familie, care a fost predată, în siguranță, aparținătorilor.

Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara va continua organizarea unor astfel de acțiuni, în colaborare cu instituțiile partenere, pentru prevenirea faptelor antisociale și asigurarea unui climat de siguranță pentru toți cetățenii care utilizează transportul feroviar.

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *