• Media: Fotbal Club, sâmbătă, 20:30, DGS 1

  • Media: Fotbal European, sâmbătă, 22:30, DGS 1

Emil Boc, primarul din Cluj-Napoca, a anunțat că, în ciuda deciziei Federației Internaționale, în Ardeal nu va fi arborat drapelul Rusiei și nu se va intona imnul țării prezidate de Vladimir Putin în caz că un rus câștigă o probă din cadrul Mondialului de gimnastică ritmică.

Rușii acuză încălcarea regulamentului, după ce Emil Boc le-a interzis drapelul și imnul la Mondialul de gimnastică ritmică

Decizia lui Emil Boc a dus la o măsură extremă a rușilor, care au anunțat că s-au retras de la Mondialul găzduit de Cluj-Napoca.

Presa de la Moscova a avut reacții dure, în care acuză România că nu respectă regulamentele. Rușii fac referire la schimbarea anunțată recent de Federația Internațională de Gimnastică Ritmică, cea care a decis că, după mai bine de patru ani, sportivii din Rusia pot concura sub drapelul propriu, ceea ce le fusese interzis de la izbucnirea războiului din Ucraina.

Echipa națională de gimnastică ritmică a Rusiei a decis să nu participe la turneul internațional care se desfășoară în orașul românesc Cluj-Napoca între 26 și 28 iunie.

Motivul retragerii este o încălcare a deciziilor Federației Internaționale de Gimnastică (World Gymnastics) de către organizatorii competiției. Potrivit lui Linar Ginatullin, ofițerul de presă al Federației Ruse de Gimnastică (FRG), delegația rusă a fost informată verbal că simbolurile naționale ale Federației Ruse nu vor fi afișate în arenă.

Conform acestei notificări, în cazul unei victorii a gimnastelor din Rusia, imnul național nu ar fi fost intonat, iar steagul nu ar fi fost arborat. Această hotărâre a organizatorilor contravine direct deciziei comitetului executiv al World Gymnastics.

În luna mai, echipa rusă a fost reabilitată complet în drepturi, ceea ce presupune condiții egale pentru toți participanții, inclusiv utilizarea simbolurilor naționale. Decizia organizatorilor încalcă, de asemenea, statutul World Gymnastics și Carta Olimpică.

Prevederile actualizate ale cartei subliniază necesitatea protejării sportului de orice presiune politică sau guvernamentală externă”, scrie Rossiyskaya Gazeta.

Echipa națională a Rusiei a decis să nu participe la etapa de Cupă Mondială de la Cluj-Napoca, invocând încălcări grave ale legilor din partea organizatorilor români.

Controversa a fost declanșată de primarul orașului, Emil Boc, care s-a opus public utilizării simbolurilor naționale rusești în cadrul competiției.

fÎn urma declarațiilor sale, Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) a comunicat că a inițiat discuții cu autoritățile din Cluj-Napoca pentru a anula interdicția, în încercarea de a asigura respectarea regulamentului internațional”, notează și Sport Express.

Emil Boc: ”Federația a schimbat regulile pe ultima sută de metri”

După izbucnirea scandalului, Emil Boc a avut o intervenție la Digi Sport în care și-a explicat decizia.

Atunci când ai valori și principii, nu ai de ce să-ți fie teamă. Nu am absolut nimic cu sportivii din Rusia. Cei din Rusia au fost și anul trecut la Cluj și au respectat regulile Uniunii Europene și ale României.

Când am aprobat organizarea pentru acest an, restricțiile încă erau în vigoare. În condițiile acelea le-am aprobat, să se folosească elemente neutre. Federația Mondială de Gimnastică a schimbat regulile pe ultima sută de metri.

O situație similară s-a întâmplat și în Polonia, tot la gimnastică ritmică, A ieșit Rusia din Ucraina și n-am aflat eu? S-a schimbat poziția României față de o țară agresoare? Când România sau UE își va schimba poziția, eu voi fi primul care va respecta regulile României și ale UE.

Dacă Rusia va părăsi teritoriile cucerite din Ucraina, și eu voi respecta regulile. Nu este o ofensă împotriva nimănui. Nu putem accepta să abandonăm aceste valori. Ziua să fim cu UE, noaptea să fim cu Rusia în pat.

E treaba domniilor lor. Am discutat civilizat cu toată lumea, Până acum, Rusia nu a avut nicio problemă, a participat fără steag și fără imn. E bine să rămânem cu valori și cu principii. Eu sper ca Rusia să se retragă din Ucraina și după lucrurile să reintre în normalitate.

Nu cred că trebuie încurajat agresorul, nici direct, nici indirect. Afișarea acestor simboluri oficiale înseamnă încurajarea unui agresor“, a declarat Emil Boc, la Fotbal Club.

Etichete: rusia , emil boc , cluj napoca , campionatul mondial de gimnastica ritmica



Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *