Tensiuni politice și diplomatice la Cupa Mondială de gimnastică ritmică organizată la Cluj-Napoca. Rusia și-a retras sportivii din competiția care a început astăzi, după ce primarul Emil Boc le-a interzis să folosească steagul și imnul național. Aceeași decizie a fost luată și pentru Belarus. Emil Boc spune că interdicția nu este îndreptată împotriva sportivilor, ci vizează simbolurile unui stat pe care îl consideră agresor în războiul din Ucraina. Federația Română de Gimnastică Ritmică se teme că acest conflict va avea consecințe asupra organizării viitoarelor competiții internaționale din România.

În Sala Polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară” – este afirmația care a stârnit dispute internaţionale.

La Cluj Napoca a început Cupa Mondială de gimnastică ritmică la care şi-au anunţat prezenţa şi sportivii din Rusia.

Într-o postare pe rețelele sociale, primarul orașului a explicat că, atunci când a aprobat organizarea evenimentului, știa că sportivii ruși vor concura fără steagul și imnul Federației Ruse. Regula ar fi urmat să se aplice și în cazul sportivilor din Belarus. Însă luna trecută, Federația Internațională de Gimnastică a decis să le permită din nou participarea sub drapelul național.

Emil Boc s-a opus deciziei și a cerut ca evenimentul sportiv să se desfășoare după regulile iniţiale.

Emil Boc: „Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a UE la Cluj, țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportate la Ucraina.”

Ca să detensioneze situația, delegatul tehnic al Federației Internaționale de Gimnastică a decis ca, la această competiție, sportivele din Rusia și Belarus să evolueze sub steag neutru. Comitetul Olimpic Rus a respins această variantă pe care o consideră o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport.

Ulterior, Ambasada Rusiei la București a anunțat, printr-un comunicat, că delegația rusă s-a retras din competiția organizată la Cluj.

Federația Română de Gimnastică Ritmică se teme că acest conflict ar putea avea consecințe.

Irina Deleanu, președinta Federației Române de Gimnastică Ritmică: „Din păcate, sportul n-ar trebui amestecat cu politica, noi suntem doar organizatori, suntem o federație mică. De suferit au sportivii și sportul în general. Pot fi consecințe asupra Federației Române de Gimnastică.”

Cupa mondială de gimnastică ritmică se desfășoară la Cluj Napoca până duminică. Întreaga competiție se vede, în direct, la TVR 2.

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *