Publicat la 26 iunie 2026
Deputatul PNL de Brașov Sebastian Rusă anunță că a depus „o inițiativă legislativă simplă”, și anume „apa potabilă să fie pusă pe masă din oficiu, la restaurant, fără să o ceri și fără să o plătești”.
Exact cum se întâmplă în Franța, Spania, Italia și, practic, în toată Europa civilizată, exact cum cere și o Directivă Europeană din 2020, pe care România a introdus-o în lege, dar într-o formă ambiguă, arată acesta.
„Nu vorbim despre apă de lux. Vorbim despre apă de la robinet, potabilă, servită în recipiente curate care pot fi reumplute și fără să apară pe nota de plată. Vrei apă îmbuteliată? Perfect. O comanzi, o plătești, nimeni nu te oprește. Dar să nu mai fii pus în situația în care lași o parte serioasă din notă pe apă, pentru că altfel «nu este inclusă». Ca să fie clar și pentru cei care încalcă legea: nerespectarea acestei obligații devine contravenție. Nu rugăminte, nu recomandare, ci contravenție”, a declarat acesta.
Rusu punctează și faptul că „apa nu este un lux, este un drept”: „România are apă potabilă bună. O plătim deja în fiecare lună, prin factura de apă. De ce să o mai plătim încă o dată, turnată într-o sticlă de plastic și vândută de zece ori mai scump?”.
‘, {
height: 57,
autoHeight: false
});
$(“.fancybox-inner”).css({height: ’57px !important’});
}
else
$a.html(data);
});
});
Anunțuri gratuite din Maramures


