De această dată, polițiștii din Deva au fost nevoiți să intervină în două cazuri de violență domestică.

În primul caz, la data de 24 iunie a.c., în jurul orei 16:00, o femeie de 36 de ani a sesizat poliția că ar fi fost amenințată în mod repetat, prin apeluri telefonice, de către fostul soț, un bărbat de 46 de ani din Deva. În urma verificărilor, s-a stabilit că împotriva acestuia exista deja un ordin de protecție emis de instanță, valabil pentru 12 luni.

Pe baza probelor administrate, bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva, cercetările fiind continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de amenințare.

În cel de-al doilea caz, polițiștii au fost sesizați prin sistemul de monitorizare electronică cu privire la distrugerea unui dispozitiv de supraveghere purtat de un tânăr de 17 ani din Deva. Echipajele de ordine publică au constatat că brățara electronică ar fi fost tăiată.

Din verificări a reieșit că măsura purtării dispozitivului de monitorizare fusese dispusă de instanță, pentru o perioadă de șase luni. Și în acest caz, polițiștii au dispus reținerea pentru 24 de ore, tânărul fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva.

Inspectoratul de Poliție Județean Hunedoara transmite că respectarea măsurilor dispuse de instanțe este obligatorie, iar polițiștii intervin ferm în toate situațiile de încălcare a legii.



Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *