Primăria Alba Iulia, EXECUTATĂ silit de STP: Judecătoria Alba Iulia a încuviințat executarea silită a Primăriei Alba Iulia în dosarul sumelor restante către STP Alba Iulia. Instanța s-a pronunțat miercuri. Decizia, pronunțată la Judecătoria Alba Iulia, este fără cale de atac. 

Concret, instanța a stabilit că STP poate executa prin executor judecătoresc suma de aproximativ 13 milioane de lei, aferentă unui număr de 13,2 milioane de lei.

În total sunt 15 facturi, dintre care 2 sunt cu valoare negativă, fiind cel mai probabil deja plătite.

”În ceea ce privește facturile pentru serviciul public de transport local de persoane menționate anterior, instanța constată faptul că acestea constituie titlu executoriu, iar suma pretinsă de creditor în baza acestora constituie o creanță certă, lichidă și exigibilă, fiind îndeplinite în cauză condițiile prevăzute de dispozițiile art. 632 alin. 1 și art. 663 alin. 1 C.pr.civ.

Astfel, în conformitate cu dispozițiile art. 666 C.pr.civ., apreciind cererea ca fiind justificată, având în vedere titlul executoriu invocat, instanța o va admite și va încuviința executarea silită, prin toate modalitățile de executare prevăzute de lege, simultan sau succesiv, pentru realizarea dreptului rezultat din titlul executoriu.

Executarea privește suma de *13.213.536,13 lei, reprezentând facturi pentru serviciul public de transport local de persoane emise în baza **Contractului de delegare a gestiunii serviciilor publice de transport persoane pe aria teritorială de competență a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Iulia nr. 26/48/07.01.2021*, actualizarea creanțelor cu indicele de inflație, calculate de la data scadenței fiecărei facturi până la data plății efective, aplicarea dobânzii legale penalizatoare, calculate de la data scadenței fiecărei facturi până la data plății efective, precum și a cheltuielilor de executare.

Decizia a fost pronunțată miercuri, fără cale de atac.

Reamitim că Alba Iulia nu are transport public de câteva zile, din cauza unei greve a șoferilor, neplătiți de două luni.

Reprezentanții STP au spus că nu au bani pentru că nu au încasat facturile de la primărie. La rândul ei, instituția a transmis în repetate rânduri că a plătit toate obligațiile față de operator, mai puțin cele aflate în litigiu în instanță.

Primarul Gabriel Pleșa a cerut chiar amendarea cu 30.000 de lei pe zi a STP, pentru neasigurarea minimului de curse.

Știre în actualizare

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *