Joi, 25 Iunie 2026, ora 12:27
404 citiri
Emil Boc Foto: Facebook/Emil Boc
Emil Boc, primarul orașului Cluj-Napoca, a avut o reacție virulentă în legătură cu organizarea în BTarena a Cupei Mondiale la gimnastică ritmică, în perioada 26-28 iunie. Președinta federației, Irina Deleanu, s-a arătat îngrijorată de situația creată.
Emil Boc s-a declarat deranjat de faptul că Federația Internațională de Gimnastică Ritmică a ridicat restricțiile aplicate sportivilor ruși. Ceea ce înseamnă că aceștia vor putea concura cu drapelul național în BTarena și că imnul Rusiei va putea fi intonat în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.
”În Sala Polivalentă BT Arena de la Cluj-Napoca nu se va intona imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul Rusiei pentru reprezentarea sportivilor din această țară”, a afirmat primarul Emil Boc.
”La momentul când am aprobat organizarea la Cluj a unei asemenea competiții, în Sala Polivalentă BT Arena, am știut faptul că sportivii din Rusia nu pot utiliza imnul și steagul ca reprezentare în competiția oficială de gimnastică ritmică. Recent, Federația Mondială de Gimnastică Ritmică a schimbat regulile și permite sportivilor din Rusia să utilizeze imnul și steagul în competițiile oficiale, inclusiv pentru această competiție de la Cluj-Napoca.
Această decizie nu este o formă de protest față de sportivi, nu am nimic cu sportul, susțin sportul, dar nu sunt de acord ca simbolurile politice ale unui stat agresor din Europa să fie folosite într-o țară a Uniunii Europene, la Cluj, într-o țară care și-a exprimat de atât de multe ori poziția împotriva agresiunii Rusiei raportată la Ucraina și, de asemenea, în Uniunea Europeană care a rămas fermă în a condamna actul de agresiune al Rusiei la adresa Ucrainei.
În consecință, cer Federației Mondiale de Gimnastică să păstreze regulile care au fost în vigoare la momentul deciziei de a organiza la Cluj această competiție. În aceste condiții am aprobat organizarea ei la Cluj, sub rezerva nefolosirii acestor simboluri politice pentru sportivi din Rusia la competiția de gimnastică.
În egală măsură solicit Federației Române de Gimnastică și autorităților statului român să clarifice această situație acum, înainte de începerea competiției oficiale, pentru a nu avea probleme sau dispute pe parcursul derulării Cupei Mondiale”, a explicat Emil Boc.
„Am văzut decizia autorităților locale de a interzice imnul și steagul Rusiei la competiția de la Cluj. Noi suntem acum între ciocan și nicovală. Suntem prea mici pentru a ne putea lupta cu doi coloși așa de mari. Totuși, trebuie spus faptul că în această competiție vorbim de niște copii iar sportul nu ar trebui să aibă vreo legătură cu politica.
Prin această decizie putem risca organizarea Campionatului Mondial de anul viitor și chiar sancțiuni din partea Federației Internaționale de Gimnastică, sancțiuni ce ar putea veni direct către Federația Română de Gimnastică, afiliată la forul internațional. Eu sper să nu se ajungă atât de departe”, a comentat Irina Deleanu, pentru ProSport.
Anunțuri gratuite din Maramures


