În plină criză politică, accentuată de eșecul învestirii guvernului Veștea (prin încercări nereușite de a trata cu extremiștii de la AUR), după alte noi consultări cu liderii de partide în vederea desemnării unui nou premier care să formeze o majoritate parlamentară, șeful statului a plecat miercuri seara din Capitală și a ajuns la Cluj Napoca cu o aeronavă Spartan, aparținând Forțelor Aeriene Române, însoțit de șeful SPP Lucian Pahonțu și de consiliera prezidențială Delia Dinu.
– articolul continuă mai jos –
Vizita la Cluj a fost ținută la secret până în ultimul moment, nefiind anunțată în agenda președintelui. După ce a plecat de la recepția oferită miercuri seara de Ambasada SUA, Nicușor Dan a spus că are o invitație la o cină, în Cluj Napoca, cu organizatorii evenimentului Techsylvania. În realitate, la cina din localul DaPino – nu întâmplător ales, pentru că e amplasat într-o zonă pietonală din vecinătatea Universității Babeș-Bolyai – președintele României a zăbovit puțin peste o oră, mai mult timp petrecând în afara localului, într-o baie de mulțime, discutând/pozând neobosit cu trecătorii și cu jurnaliștii. De la ora 23:00 și până după ora 00.00, șeful statului a stat pur și simplu să facă poze cu cei care se aflau în zonă. Din imaginile difuzate se vede că erau foarte multe grupuri de studenți – o bună parte aduși strategic, cel mai probabil prin intermediul organizatorilor Techsylvania – pentru că tinerii așteptau ca Nicușor Dan să iasă la sesiunea de poze, mulți fiind îmbrăcați cu tricouri care purtau diferite expresii utilizate de internauți, sau denumiri de echipe participante la conferința de IT. În același timp, în zonă sunt și foarte multe terase, astfel că prezența președintelui a atras foarte multă lume dornică să interacționeze și să facă poze cu președintele.
După ora 00.00, înainte să plece să se cazeze la Hotelul Victoria, Nicușor Dan a fost întrebat din nou de o jurnalistă, cum comentează faptul că societatea civilă – din care șeful statului a făcut parte la un moment dat – este acum extrem de critică la adresa sa, referindu-se la colaborarea lui Nicușor Dan cu PSD, în vederea instalării unui guvern inclusiv prin aportul inclusiv al extremiștilor de la AUR: „Eu sunt o persoană care are o istorie de 20 de ani şi în momentul în care iau nişte decizii cred că toată lumea trebuie să fie convinsă că deciziile astea sunt luate în mandatul pe care l-am obţinut şi pentru binele României. Acum, uneori e mai greu să distingi între pasul 1, pasul 2, pasul 3. Uneori e foarte tentant să faci un gest în pasul 1 care are consecinţe negative în pasul 2. Ăsta este modul meu de a fi, dar vreau să-i asigur pe toţi că înţeleg foarte bine responsabilitatea mandatului”, s-a limitat să răspundă Nicușor Dan.
Acesta urmează să ajungă joi la în Polonia, pentru a participa la Summitul Flancului Estic.
Anunțuri gratuite din Maramures


