Foto: Facebook/Spitalul Județean de Urgență M-Ciuc/Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház

Numărul persoanelor care s-au prezentat la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului Judeţean de Urgenţă Miercurea-Ciuc după ce au fost muşcate de căpuşe a crescut semnificativ în luna iunie. Până la această dată au fost înregistrate 100 de cazuri, arată datele furnizate la solicitarea AGERPRES de Compartimentul Comunicare şi Relaţii Publice al unităţii sanitare.

Este a creştere semnificativă faţă de luna mai, când au fost doar 33 de astfel de cazuri.

La Unitatea de Primiri Urgenţe, căpuşele sunt îndepărtate, iar pacienţilor li se prescrie o doză de antibiotic cu rol profilactic.

Medicii recomandă populaţiei ca, în timpul plimbărilor în natură, să poarte îmbrăcăminte care să acopere cât mai mult corpul, să evite aşezarea direct pe iarbă şi să verifice cu atenţie pielea şi scalpul după revenirea acasă.

În cazul în care este identificată o căpuşă, aceasta poate fi îndepărtată cu ajutorul unei pensete speciale sau al unei pensete obişnuite, folosită pentru sprâncene.

Dacă persoana nu are experienţă sau dacă partea căpuşei se rupe în timpul îndepărtării, este indicat să se adreseze medicului de familie sau Unităţii de Primiri Urgenţe.




Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *