Nou-promovata din Liga 3 în Liga 2 Cetatea Suceava anunță achiziții de la o zi la alta! Recent, a mai adus încă doi fotbaliști, iar Petre Grigoraș confirmă planurile pe care le-a făcut publice la finalul întrecerii trecute, că lotul se va schimba într-o măsură destul de mare.
Astfel, numele recente care au venit la clubul din Suceava sunt Stejărel Vișinar (27 de ani, ex CS Gloria Bistrița) și Gabriel David (23 de ani, mijlocaș central, împrumutat de la FC Botoșani).
În același timp, Cetatea a comunicat și amicalele pe care le va disputa în această vară, șapte la număr.
Și Stejărel Vișinar a lăsat Bistrița pentru nou-promovata din Suceava
Stejărel Vișinar este un fotbalist care va aduce și el un plus de experiență la nivelul vestiarului nou-promovatei, sezonul trecut fiind legitimat în Liga 2, la CS Gloria Bistrița. De altfel, a fost sub contract cu clubul din Bistrița din ianuarie 2025, din momentul în care rezilia cu CSM Focșani.
Cu experiențe, în carieră, și la Ceahlăul, Aerostar Bacău sau Bucovina Rădăuți, Vișinar are 68 de meciuri și patru goluri în Liga 2.
În ediția trecută de campionat a consemnat 25 dintre partide și trei goluri.
”Încă un sucevean în alb-albastru!
După mai multe sezoane petrecute departe de casă, Stejărel Vișinar revine la Suceava și se alătură Cetății 1932.
În vârstă de 28 de ani și originar din Suceava, Vișinar a evoluat de-a lungul carierei pentru Sporting Suceava, Foresta Suceava, Aerostar Bacău, Bucovina Rădăuți, Ceahlăul Piatra Neamț, CSM Focșani și, cel mai recent, Gloria Bistrița.
Fotbalist cu experiență și maturitate competițională, Stejărel vine să pună umărul la proiectul Cetății într-un moment important pentru club, odată cu promovarea echipei în Liga a II-a.
Jucătorul se va alătura lotului condus de Petre Grigoraș începând cu data de 1 iulie.
Îi urăm bun venit și mult succes în culorile echipei Sucevei!”, a transmis Cetatea Suceava pe Facebook.
David Gabriel, la Cetatea Suceava, de la FC Botoșani
Gabriel David este un fotbalist mai tânăr, de 23 de ani, care a sosit de la FC Botoșani. În ediția trecută, el chiar a bifat câteva meciuri pentru clubul din Moldova, 13 la număr (10 în campionatul SuperLigii României și trei în Cupa României), totalizând doar 429 de minute.
”Bine ai venit, David Gabriel!
Experiență de Superligă pentru Cetatea 1932 Suceava. David Eugen Gabriel este noul jucător al echipei noastre.
Născut la 11 februarie 2003, Gabriel vine la Suceava după un parcurs solid în fotbalul românesc, având deja în palmares zeci de meciuri în primul eșalon, în tricoul formației FC Botoșani (n.r. – este vorba despre 60 de partide, întinse pe cinci sezoane!). Evoluțiile sale l-au adus și în atenția loturilor naționale, fiind internațional al României la categoria Under 20.
Deși are doar 23 de ani, David a bifat deja numeroase apariții la cel mai înalt nivel al fotbalului românesc și vine să întărească lotul pregătit de Petre Grigoraș pentru noul sezon.
Suntem bucuroși să îl avem alături de noi și îi urăm mult succes în tricoul alb-albastru!
Bine ai venit la Cetatea 1932 Suceava, David Eugen Gabriel!”, a transmis clubul din Suceava.
Ce transferuri a făcut Cetatea Suceava în această vară
Precedentele modificări de lot oficializate de Cetatea Suceava au fost plecările lui Păunel Apetrei, David Feșteu, Radu Ungurianu și Antonio Vlad.
În privința prelungirilor, căpitanul Andrei Cerlincă a fost convins să continue și el, dar s-a bătut palma și cu Ruben Sumanariu, Stephane Ferhaoui și Alin Ciobanu.
La capitolul achiziții, înaintea celor două comunicate de acum, la Cetatea Suceava au ajuns și Cătălin Golofca (Șoimii Gura Humorului), Vlăduț Cimbru (FC Bacău), Mahadi Kayondo (Dumlupinar TSK – Cipru), Alexandru-Cristian Micu (Axiopolis Cernavodă), Alin Burdeț (CS Gloria Bistrița) și Matei Manolache (ex CS Gloria Bistrița / împrumutat de la FCSB).
În dreptul noutăților, dar la nivelul staffului tehnic, au venit și Sebastian Vicol, în funcția de analist video, și Denis Timoficiuc, în funcția de kinetoterapeut. Ambii au activat în sezonul trecut la rivala Șoimii Gura Humorului.
Cetatea Suceava, șapte amicale
Din perspectiva perioadei de pregătire, Cetatea Suceava va disputa șapte meciuri amicale până la primul duel oficial din Liga 2. În primă fază, va întâlni LPS Suceava (26 iunie), pentru ca apoi să le întâlnească pe ACSM Reșița (4 iulie), CS Gloria Bistrița (8 iulie), FC Botoșani (11 iulie), Poli Iași (15 iulie), CSM Vaslui (22 iulie) și Bratul Putna (25 iulie).
Din data de 6 iulie, Cetatea Suceava va merge într-un cantonament la Putna.
”Cetatea 1932 Suceava și-a stabilit programul meciurilor amicale
Înaintea debutului în noul sezon al Ligii a II-a, echipa pregătită de Petre Grigoraș va susține o serie de partide de pregătire.
Primul test al verii este programat pentru 26 iunie, când formația suceveană va întâlni o selecționată a LPS Suceava. Apoi, pe 4 iulie, alb-albaștrii vor evolua, la Câmpulung Moldovenesc, împotriva divizionarei secunde CSM Reșița.
Capul de afiș al programului de vară este confruntarea cu FC Botoșani, formație de Superligă, programată pe 11 iulie.
Programul complet al partidelor amicale este următorul:
26 iunie – LPS Suceava
4 iulie – CSM Reșița
8 iulie – Gloria Bistrița
11 iulie – FC Botoșani
15 iulie – Politehnica Iași
22 iulie – CSM Vaslui
25 iulie – Bradul Putna
Începând cu data de 6 iulie, Cetatea 1932 Suceava va efectua un stagiu centralizat de pregătire la Putna. Noul sezon al Ligii a II-a va debuta oficial pe 1 august”, a transmis Cetatea Suceava.
Anunțuri gratuite din Maramures


