Foto: : Facebook / Horațiu Cosma

Primul lot al Autostrăzii Unirii A8 avansează într-un ritm susținut. Cei 24 de kilometri dintre Târgu Mureș și Miercurea Nirajului au ajuns la aproximativ 50% stadiu fizic de realizare în teren, a anunțat Horațiu Cosma, secretar de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.

Mobilizarea constructorului se ridică la înălțimea așteptărilor: aproape 800 de muncitori și peste 700 de utilaje și echipamente sunt zilnic pe șantier. O veste importantă este că a început și așternerea asfaltului. În luna iulie sunt programate aproape 25.000 de tone de mixturi asfaltice, iar în august ritmul va crește la aproximativ 40.000 de tone, a precizat Horațiu Cosma, pe o rețea de socializare.

La structuri, progresul este și mai bun. Podurile și pasajele au ajuns la aproximativ 65% stadiu fizic. În cursul lunii iulie vor fi finalizate și ultimele lucrări de relocare a rețelelor electrice de înaltă tensiune, ceea ce va permite deblocarea completă a ultimelor fronturi de lucru.

Secretarul de stat din Ministerul Transporturilor apreciază că în prima parte a anului 2027 se va putea circula pe primii kilometri ai Autostrăzii Unirii A8.

Horațiu Cosma arată că după discuțiile cu antreprenorul s-a făcut un plan pentru prioritizarea sectorului dintre Târgu Mureș și Acățari, care va funcționa ca o veritabilă centură sudică a municipiului Târgu Mureș. Obiectivul este de a câștiga câteva luni față de termenul contractual și a oferi cât mai repede șoferilor beneficiile acestei investiții.

După decenii de așteptare, în prima parte a anului 2027 vom circula pe primii kilometri ai Autostrăzii Unirii A8. Este începutul unei legături istorice între Transilvania și Moldova și încă o dovadă că marile proiecte de infrastructură ale României pot deveni realitate.” – a scris Horațiu Cosma.




Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *