Angelo Maria Iosif Alexe – bărbatul din Bistrița-Năsăud despre care procurorii spun că s-a autoradicalizat și că plănuia un atentat sinucigaș cu o bombă – va fi judecat pentru infracțiuni la legea privind combaterea terorismului, după ce judecătorii i-au respins cererile și excepțiile invocate în procedura de cameră preliminară.

Înalta Curte de Casație și Justiție a confirmat, pe 17 iunie 2026, hotărârea luată pe fond de Curtea de Apel Cluj pe 28 mai și a dispus începerea judecății în dosarul lui Angelo Alexe pentru tentativă la acțiuni teroriste și propagandă islamistă.

Primul termen al procesului a fost fixat de Curtea de Apel Cluj pe data de 24 iunie 2026.

Angelo Alexe a fost trimis în judecată de DIICOT Bistrița-Năsăud pe data de 24 martie 2026, în urma unei anchete în care procurorii au colaborat cu ofițerii SRI.

La percheziții, anchetatorii au găsit la domiciliul lui Alexe 630 de petarde cărora acesta le scotea conținutul pentru a crea dispozitive explozive cu o putere mai mare, făcea teste, filma rezultatele și se documenta constant pe site-uri islamiste.

Citește mai mult AICI.

 



Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *