Publicat la 23 iunie 2026
Doi parlamentari liberali din Brașov, Sebastian Rusu și Mihail Veștea, se află, alături de Adrian Veștea, pe lista membrilor PNL care ar urma să fie excluși din partid. Motivul pentru care cei doi sunt propuși pentru această sancțiune este că ar fi votat Guvernul Veștea în ședința reunită a camerelor parlamentului de luni, 22 iunie. Conform procedurii, votul a fost secret, cu bile.
Cei doi parlamentari brașoveni nu au putut fi contactați telefonic, pentru a-și prezenta punctele de vedere referitor la această situație și pentru a confirma sau infirma votul „pentru”.
Conform președintelui PNL Arad, europarlamentarul Gheorghe Falcă, „în primul BPN încep procedurile de aplicare a sancţiunilor, conform Statutului PNL. Şedinţa ar putea avea loc chiar astăzi (marți, 23 iunie – n.r.)”.
Pe lista celor care ar urma să fie excluși se regăsesc Cătălin Predoiu, Monica Anisie, Sorin Câmpeanu, Nicoleta Pauliuc, Mihail Veștea, Andrei Baciu, Lucian Bode, Alina Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Mititelu Eduard, Pandea Ciprian, Prișcă Răzvan, Rusu Sebastian, Ionuț Stroe, George Scarlat, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Toma Petcu.
‘, {
height: 57,
autoHeight: false
});
$(“.fancybox-inner”).css({height: ’57px !important’});
}
else
$a.html(data);
});
});
Anunțuri gratuite din Maramures


