Lucrările la Tronsonul 2 al Autostrăzii Sibiu–Făgăraș, între Avrig și Arpașu de Jos, au ajuns la un stadiu de execuție de 36%, potrivit Direcției Regionale de Drumuri și Poduri (DRDP) Brașov. Pe șantier lucrează aproximativ 500 de muncitori și peste 200 de utilaje.
Sectorul de autostradă are o lungime de aproape 20 de kilometri și face parte din proiectul Autostrăzii Sibiu–Făgăraș, una dintre investițiile majore în infrastructura rutieră din centrul țării. În ultimele săptămâni, constructorul a avansat cu lucrările la terasamente și umpluturi, iar infrastructura viaductelor, pasajelor și podurilor de pe traseu a intrat în fazele finale de execuție.
Contractul pentru realizarea tronsonului Avrig – Arpașu de Jos are o valoare de 1,54 miliarde de lei, fără TVA. Lucrările sunt executate de compania turcă Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ.
Autostrada Sibiu–Făgăraș va avea o lungime totală de 68,04 kilometri și este împărțită în patru tronsoane. Primul lot leagă Boița, la conexiunea cu Autostrada Sibiu–Pitești, de Avrig și are 14,25 kilometri. Tronsonul 2, aflat în construcție, se întinde pe 19,92 kilometri între Avrig și Arpașu de Jos.
Tronsonul 3 va conecta Arpașu de Jos de Sâmbăta de Sus pe o distanță de 17,61 kilometri, iar Tronsonul 4 va lega Sâmbăta de Sus de municipiul Făgăraș, pe 16,26 kilometri, la care se adaugă un drum de legătură cu DN1 de 5,6 kilometri.
Finalizarea autostrăzii va asigura o legătură rapidă între județele Sibiu și Brașov și va contribui la îmbunătățirea mobilității pe unul dintre cele mai importante coridoare rutiere din centrul țării.
Anunțuri gratuite din Maramures


