Ploile torențiale și vijeliile au provocat pagube în mai multe județe din țară, luni după-amiază și seară. În Sibiu, zeci de locuințe, subsoluri și clădiri publice, inclusiv un sediu al Poliției, unul al SRI și Spitalul de Pediatrie, au fost inundate, în timp ce în Caraș-Severin mai mulți copaci au fost doborâți pe drumuri, iar mai multe gospodării au fost afectate de ape. Probleme au fost raportate și în Harghita, unde peste 1.100 de consumatori au rămas fără energie electrică, dar și în Sălaj, unde pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din mai multe gospodării și subsoluri.

Copaci doborâți și gospodării inundate în Caraș-Severin

Actualizare 21.00 Mai mulți copaci au fost doborâți pe partea carosabilă a drumului dintre Reșița și Constantin Daicoviciu, în urma vijeliilor puternice, cu rafale de peste 90 km/h, averse torențiale, descărcări electrice și grindină care s-au manifestat luni după-amiază în județul Caraș-Severin.

„Până în acest moment, pompierii militari au intervenit pentru degajarea copacilor căzuţi pe partea carosabilă în localităţile Reşiţa şi Constantin Daicoviciu. Totodată, intervenţia pentru îndepărtarea unui copac căzut pe DJ 586A, între localităţile Dognecea şi Ocna de Fier, este în desfăşurare”, a informat Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Caraş-Severin.

De asemenea, echipajele operative au intervenit pentru evacuarea apei din subsolul unei locuinţe inundate în localitatea Ticvaniu Mare şi dintr-o curte inundată în Bocşa.

În sprijinul cetăţenilor a intervenit şi Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Bocşa, care a acţionat pentru evacuarea apei dintr-o curte şi pentru degajarea unui copac căzut peste o conductă de gaz. La faţa locului a fost trimis şi un echipaj al operatorului de distribuţie a gazelor naturale, fără să fie înregistrate scăpări de gaz.

Pentru judeţul Caraş-Severin este în vigoare o atenţionare meteorologică Cod galben de instabilitate atmosferică şi cantităţi însemnate de apă, valabilă până luni, la ora 21:00. Pe parcursul intervalului pot fi emise avertizări nowcasting pentru fenomene meteorologice periculoase imediate.

Sediile IPJ, SRI și Spitalului de Pediatrie din Sibiu, afectate de inundații

În Sibiu, sediile Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ), Serviciului Român de Informaţii (SRI) şi Spitalului Clinic de Pediatrie se numără printre cele 34 de locuri în care pompierii au intervenit până la ora 20:00 pentru evacuarea apei, în urma ploii torenţiale de luni după-amiază.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Sibiu, pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din 16 subsoluri de case, cinci locuinţe, patru sedii ale unor operatori economici, patru gospodării şi cele trei instituţii publice afectate.

De asemenea, pompierii au degajat doi copaci căzuţi pe strada Gorăslău, dintre care unul peste o maşină. Nicio persoană nu a fost rănită.

În municipiul Sibiu au acţionat peste 50 de pompieri cu 15 autospeciale dotate cu motopompe. La ora 20:00, echipajele interveneau simultan în 15 locuri, în timp ce alte 27 de solicitări pentru evacuarea apei erau încă în aşteptare.

Străzi inundate și trafic îngreunat în Craiova

În Craiova, ploaia torențială a inundat mai multe străzi, iar traficul s-a desfășurat cu dificultate.

Imaginile surprinse din oraș arată mașini care înaintează cu greu prin apă, după ce carosabilul a fost acoperit aproape complet în unele zone.

Știrea inițială

Locuințe inundate și copaci doborâți de furtună în Sibiu

În județul Sibiu, pompierii au primit 59 de solicitări pentru evacuarea apei din subsoluri și gospodării, toate din municipiul Sibiu, după o ploaie torențială produsă în contextul codului portocaliu de vreme severă emis de Administrația Națională de Meteorologie.

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

Potrivit Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sibiu, inițial au intervenit peste 30 de pompieri cu 12 autospeciale și motopompe în 12 locații, însă amploarea situației a impus suplimentarea forțelor.

În jurul orei 18:00, peste 50 de pompieri acționau cu 15 autospeciale dotate cu motopompe pentru evacuarea apei de pe mai multe străzi din oraș, printre care Ștefan cel Mare, Revoluției, Someșului, Mărăști, Argeșului și Bulevardul Victoriei.

Tot în Sibiu, pompierii au fost chemați să intervină și pe strada Gorăslău, unde un copac doborât de vânt s-a prăbușit peste un autoturism.

Peste 1.100 de oameni au rămas fără curent în Harghita

În Harghita, vremea severă a provocat probleme în rețeaua electrică. Peste 1.100 de consumatori din mai multe localități au rămas fără energie electrică după ce un copac a căzut peste liniile de alimentare.

Conform Inspectoratul pentru Situații de Urgență Harghita, avaria a afectat 22 de posturi de transformare din localitățile Vărșag, Șicasău, Valea lui Pavel, Fântâna Brazilor, Becaș și Liban, lăsând fără curent 1.136 de utilizatori.

Echipele de intervenție lucrează pentru remedierea defecțiunii și reluarea alimentării cu energie electrică.

Gospodării inundate și mesaje RO-ALERT în Sălaj

Și în județul Sălaj, pompierii au fost mobilizați în mai multe localități pentru evacuarea apei din gospodării afectate de ploile abundente.

Potrivit Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sălaj, intervențiile au avut loc în Șimleu Silvaniei, Crișeni și Zalău, după ce autoritățile au emis două mesaje RO-ALERT privind fenomene meteo periculoase.

Citește și: Cod roșu de furtună în Timiș și Caraș-Severin: ploi torențiale, vânt puternic și grindină

Editor : Ș.A.

Link sursă




Anunțuri gratuite din Maramures

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *