Poliţiştii din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Harghita au fost sesizaţi, în perioada 1 ianuarie – 31 mai 2026, cu privire la 32 de cazuri de dispariţie. Şeful inspectoratului, comisarul şef de poliţie Iordan Mircea-Ştefan, a declarat joi, într-o conferinţă de presă, că majoritatea acestor situaţii au avut la bază plecări voluntare de la domiciliu, reşedinţă sau din centre de plasament. Printre cazurile semnalate s-au numărat 11 minori, respectiv opt fete şi trei băieţi, doi dintre aceştia provenind din centre de plasament. Pentru trei dintre minori fuseseră înregistrate plecări voluntare repetate şi în perioada 2023-2025.
În urma activităţilor de căutare efectuate de poliţişti, în colaborare cu jandarmi, pompieri, salvamontişti, autorităţi locale şi voluntari, au fost depistate 28 de persoane. Toţi minorii dispăruţi în acest interval au fost găsiţi, Iordan Mircea-Ştefan evidenţiind un caz cu risc major în care un copil de opt ani a fost localizat teafăr după o mobilizare extinsă de forţe care a durat patru ore.
În prezent, patru adulţi sesizaţi ca dispăruţi în primele cinci luni ale anului 2026 sunt urmăriţi în continuare la nivel naţional şi internaţional. Comisarul şef de poliţie Irimia Mădălina, şefa Biroului Supravegheri Judiciare din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale, a explicat că aceste persoane au fost raportate ca dispărute de familii după ce au plecat în străinătate, în ţări precum Germania, Olanda sau Ungaria, iar rudele nu au mai putut stabili contactul cu ele.
Verificările se realizează prin canalele de cooperare internaţională, însă şeful IPJ Harghita a subliniat că în multe cazuri adulţii refuză voluntar să comunice cu familia, deşi sunt în siguranţă, nefiind înregistrate indicii alarmante privind comiterea unor infracţiuni.
Comisar şef Irimia Mădălina a completat că există proceduri legale prin care aceştia îşi pot exprima dezacordul ca locaţia lor exactă să fie transmisă rudelor, dar şi situaţii în care persoanele căutate se aflau încarcerate în centre de reţinere din străinătate.
Referitor la cazurile nerezolvate din anii precedenţi, şefa Biroului Supravegheri Judiciare a menţionat că în evidenţe se află patru minori dispăruţi de-a lungul timpului şi aproximativ 15 cazuri de adulţi negăsiţi, unii dintre aceştia fiind rătăciţi în zone împădurite.
Cea mai veche dispariţie a unui minor datează din anul 2002, în municipiul Gheorgheni, în contextul în care copilul a căzut în râul Belcina. Cazurile de dispariţie sunt trecute în evidenţa pasivă după o perioadă de 20 de ani, moment din care verificările se realizează prin comparaţie atunci când sunt identificate cadavre sau persoane cu identitate necunoscută.
EMILIA Ş.
Comentarii:
Anunțuri gratuite din Maramures


